Videoklip

Se alle

Plejehjem | Varde
15/11/2011

Af Hardy Vedstesen

De kommende beboere deltog også i arrangementet i Ansager

Med til højtideligheden med det 1. spadestik til nyt plejecenter i Ansager var også Områdecenterets tidligere/kommende beboere


Af Rita Møller Hansen.

som de næste 1,5 år er genhuset på henholdsvis Helle Plejecenter og ved Lyngparken i Varde.

Vennekredsen og husets skubbedamer havde allieret sig med Lars Østergård fra Ansager Turist, og sørget for at husets kommende beboere blev hentet på deres nuværende opholdssted, så de kunne være med til højtideligheden.

Der var faktisk arrangeret en hel eftermiddag i Ansager for de ældre beboere, for efter det 1. spadestik havde vennekredsen sørget for vin og kransekage, og senere endnu blev de inviteret på kaffe med hjemmebag i Værestedet. Der deltog 55 i arrangementet.
Under kaffen var der underholdning af Henry Post og Mona, som spillede og sang mange af de gode gamle sange, som alle kender.


Kommentarer
• Tilbage til avisens forside