Alex Kjær ( i midten) fra Bramming var den ene af to heldige, som hver vandt en ny cykel til en værdi ‘a 3.600 kroner. Gavechecken overrækkes her af Poul Berny fra Hjerteforeningen (th). (Prebens Foto & Video).

Forrige
Næste

Cykler | Events | Fritid | Livsstil | Miljø | Motion | Trafiksikkerhed | Esbjerg
04/06/2012

Af H.C. Andersen

Cykelstiindvielse i Sneum

I anledning af Hjerteforeningens 50 års fødselsdag arrangeredes indvielse af cykelstier i kommunen

Hjerteforeningen var dagens glade giver. I Tjæreborg og i Bramming var der opstillet telte med forplejning til de cyklister, som lørdag formiddag tog turen til indvielsesstedet ved den flotte nye bro for cyklister ved Sneum å.
Hjerteforeningen havde endvidere sat to cykler på højkant i en konkurrence blandt de tilstedeværende cyklister lørdag middag klokken 12, hvor formanden for Teknik og Forsyningsudvalget, Freddie Madsen, klippede den røde snor og dermed officielt indviede projektet, som løber op i 23 mio kroner.
Nu kan man cykle fra rundkørselen i Tømmerby og fortsætte på nordsiden af jernbanen til Tjæreborg.
Med denne indvielse kan man nu cykle sikkert på sammenhængende cykelstier fra Ribe - over Bramming - til Esbjerg - eller den modsatte vej, og man har tillige fået mulighed for at melde sig til »Cykelbussen«, som kommunen for nyligt lancerede.
Kommentarer
Andre nyheder i samme kategorier
• Tilbage til avisens forside