Efter 40 baner i bassinet serverer livredder Frank Pedersen kaffe på bredden - og så er det ind i bobleren til en omgang relaxing.

Forrige
Næste

Livsstil | Seniorliv | Sport & Fritid | Wellness | Esbjerg
24/07/2012

Af Kirsten Enevoldsen

FOTOS: Til kaffe med Brammings morgensvømmere

Bramming Svømmehal er byens og egnens store glæde og stolthed.

Det er det bedste, vi nogensinde har fået her i Bramming!
Der er total enighed om kaffebordet i Bramming Svømmehal. Superlativerne flyver højt fra den halve snes morgensvømmere, vi fredag klokken 07 drak kaffe med, og som allerede havde sagt hej og go’ weekend til flere, der kom klokken 06 til en morgendukkert, før de tog på arbejde.
- Vi er her alt mellem en halv og to timer. Nogle tager 40 baner, og så er det ud og få belønningen i ”bobleren”, som tåler sammenligning med den bedste pool i et fjernt ferieland. Vi er omkring en snes faste – kommer 2-3-4 gange om ugen, og fredag er der yderligere fællesskabs-gevinst i kraft af kaffen her.
Det er livredderen – enten den faste Peter Kristensen eller afløseren fra Svømmestadion Danmark, Frank Petersen, der serverer kaffen, servicerer svømmerne og fra kontrolrummet holder øje med forhallen, mellemgangen o.s.v. Tjekker, at der ikke sker noget ureglementeret og med et klik fjernstyrer døren til hallen, hvis en kørestolsbruger har brug for det:
- Det er et dejligt job, og her i denne lidt grødede sommer har der været run på. I Esbjerg havde vi rekord forleden med 900 gæster, og her i Bramming var der i går et par hundrede, fortæller Frank Pedersen, der er livredder som fritidsjob, men ellers arbejder ved militæret i Nymindegab.
Tilbage til morgenkaffen:
- Jeg havde virkelig aldrig troet, at jeg kunne blive så bidt af vand og svømning i en ”offentlig” hal…
- Jeg har mest været chauffør for børnene, dengang vi måtte køre til Hellehallen eller til Esbjerg, men nu er det her – og kun her…. Mig selv her – i badedragt og i et ”offentligt” omklædningsrum…..
- Men det er herligt at få sit morgenbad her.
- Svømning er helt tydeligt rykket op på noget nær førstepladsen for masser af brammingensere.
- Og også for vi andre – fra Vejrup, Jernvedlund, Tjæreborg o.s.v.
- Jo – den her hal er vi virkelig både glade for og stolte af!!!
Efter en times tid og et par våde fødder skynder Ugeavisen sig hjem på redaktionen med en halv aftale om at begynde på morgentirsdagsholdet til vandgymnastik i uge 32. Se flere fotos fra den hyggelige morgenkaffe på www.ugeavisen.dk/bramming
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside