Lone Richelsen viser jumpsuit og friske farver til skolebukserne.

Forrige
Næste

Børn | Shopping, Mode & Trends | Skole | Esbjerg
31/07/2012

Af Kirsten Enevoldsen

Vakse farver til drengene

Smarte cardigans går aldrig af mode.

Der er både tradition og fornyelse i den tøjgarderobe, Lone Richelsen hos Din Tøjmand i Bramming, har at byde på i butikkens juniorafdeling med tøj fra to til 16 år.
Det seneste års hit, jumpsuit’en fortsætter. Smart, enkelt og til at røre sig i for et skolebarn – både i skoletimerne og derhjemme. 3-600 kroner lyder prisskiltet på.
Nylon-joggingsæt er at finde på de casual-hylder, Lone Richelsen har at byde på. 5-600 kroner pr sæt. Så er der sikkerhed for praktisk og smart tøj, som ungersvenden med lethed selv kan komme af og i, når der skal skiftes til gymnastik- eller idrætstøj.
De populære Chinos ligger i vakse farver, som kan kombineres med T-shirts og sweat-shirts i mange farver:
- De er meget efterspurgte, siger Lone Richelsen, der dog også stadig har hængerøvsbuker på repertoiret.
- Cardigans er en klassiker til børnene, og der kommer strik senere på sæsonen, men der er allerede nu mange lækre og behagelige cardigans i college-stilen, understreger Lone Richelsen, som hen over sommeren venter at få børneovertøj hjem i flere spændende og praktiske modeller.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside