Videoklip

Se alle

Borgmester Laurids Rudebeck understregede virtigheden af at benytte nationalparken i turismesammenhæng

Forrige
Næste

Natur
25/05/2012

Af Karin Lorenzen Kjærgaard

Naturfotos: Nationalparkens nye lokaler indviet

Torsdag eftermiddag blev de nye lokaler på Tønnisgaard officielt indviet som sekreteriat for Nationalparken og de andre relaterede sekreteriater

Det var Rømø fra sin smukkeste side med sol fra en skyfri himmel da Nationalpark Vadehavet sammen med Tønnisgaard, Vadehavets formidlerforum og Kommunernes vadehavssekreteriat tordag slog dørene op til indvielse af de nye lokaler. 

Selve festlighederne med taler af bl.a. formanden for nationalparken, Bent Poulsen, Sekreteratsleder Thomas Holst Sørensen, Borgmester Laurids Rudebeck og flere andre foregik ude foran den flotte Rømøgaard der tidligere på året husede Rømø Tønder Turistforening. 
Efter talerne var der muliged for at komme helt tæt på vadehavet og smage på produkterne. 
Der var arrangeret Rundtur i hestevogn med naturvejleder og Anne Mette Glud gav en opvisning med hyrdehund og fortælling om fårehold midt i nationalparken. Stork Ejlænder Shanty­kor gav et par klassiske shantysange og der var smagsprøver fra bl.a.  Rømø­slagteren, Havervadgård,  Ribe Bryghus, Vestbien og Kaffe/kage fra Havneby Kro. Derudover produkter fra udstiller kunstner Else Pia Erz sine værker i lokalerne i øjeblikket - Else Pias værker er inspireret at fuglelivet i nationalparken.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside