Videoklip

Se alle

Der er masser af skolebørn, som arbejder hos nabolandmanden, og det er dem, man gerne vil have fat i og få med ind på kurset.

Husdyr | Landbrug | Sundhed
27/05/2012

Af Holger Ringgaard

Unge i landbruget skal styre uden om ulykker

Ca. 3.000 ulykker bliver anmeldt hvert år fra landbrugets side.

Men det vil man gøre noget ved på Gråsten Landbrugsskole, hvor man arbejder efter tanken om, at jo tidligere man lærer om godt arbejdsmiljø, jo bedre bliver man til at varetage det. Derfor har de oprettet et Sikkerhedskursus for helt unge medhjælpere i landbruget i alderen fra 13 – 17 år.
”Der er masser af skolebørn, som arbejder hos nabolandmanden, og det er dem, vi gerne vil have fat i og få med ind på kurset. Et landbrug er en skøn arbejdsplads med spændende udfordringer for et ungt menneske, men man skal også være opmærksom på, at der er risiko forbundet med arbejdet med de store dyr, tunge maskiner og andet udstyr. Derfor vil vi gerne klæde dem på, så de trygt kan arbejde på gårdene,” fortæller Jan Holm Jensen, Gråsten Landbrugsskole.
Kurset finder sted 8.-9. juni på Gråsten Landbrugsskole og gennem forløbet, vil de unge arbejde med bl.a. korrekt opførsel i værksted og anvendelse af værktøj, håndtering af dyr og dyreadfærd, traktoren, løfteteknik, mini førstehjælp og værnemidler.
”De unge skal også vide, at det er ok at spørge til og gøre deres arbejdsgiver opmærksom på sikkerhedsforholdene på gården. Tarzan er sej – men der er sejere at undgå skader og ulykker,” pointerer Jan Holm Jensen. 
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside