Videoklip

Se alle

Det er forbudt for cyklister at cykle på Billundvej i Vojens på trods af hastighedsbegrænsningen.

Cykler | Trafik | Trafiksikkerhed | Transport | Haderslev
30/07/2012

Af Ella Warming

Ingen må cykle på Billundvej

Nedsat hastighed på Billundvej i Vojens har betydet, at der nu er cyklister på vejen. Men det er både ulovligt og farligt at cykle på Billundvej, lyder det fra kommunen

På Billundvej i Vojens blev der for nyligt indført en lokal hastighedsbegrænsning på 70 km/t.
”Det ser ud til at fungere meget godt, og vi får også meldinger om, at det nu er mere trygt at køre ud fra en af sidevejene”, siger Sonja Svendsen fra Vej og Trafik i Haderslev Kommune.
Men hastighedsbegrænsningen har haft en bagside. Nemlig at mange cyklister nu har vovet sig ud på strækningen, og tager den korteste vej til Vojens. Men det er altså stadig forbudt at cykle på strækningen rundt om Vojens. Så selv om der er indført hastighedsbegrænsning og bilisterne rent faktisk kører langsommere på strækningen, så er den klare opfordring til cyklisterne: Brug det eksisterende stinet og hold jer fra Billundvej.
”Det er meget farligt at cykle på Billundvej. Bilisterne er ikke forberedt på at møde cyklister på strækningen, så der kan opstå mange farlige situationer, selv om hastigheden er sat ned”, siger Sonja Svendsen.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside