Videoklip

Se alle

Events | Flyvning | Forlystelser | Tønder
27/06/2012

Af Ella Warming

Så deres by fra oven

Der blev fløjet rundture med helikopter i lørdags i Toftlund, så mange fik set deres by fra luften

Medlemmer af Toftlund Handels- og Håndværkerforening havde udloddet billetter til helikopterture blandt kunderne, og nogle af dem, der ikke vandt, valgte selv at betale for en tur, så over 30 Toftlundere fik sig et syn, de ikke har oplevet før i lørdags, for de fik set deres by »sådan lidt fra oven«.
Der var også nok at se på, for der var både Open Air pladsen på Jyllandsgade med de mange koncertgæster, og Brundtlandbanen var et utroligt smukt syn set ovenfra.
Selvom det regnede kraftigt ved middagstid, var alle positive, og de nød flyveturene over Toftlund, fortæller Sanne Olson fra handelsstandsforeningen.
»Der var mange, der holdt i biler og kiggede på flyvningen, og havde vejret været godt, var de nok kommet ud på pladsen og havde set på eller taget en tur«, fortæller Sanne Olson.
»Det var lidt synd for nogle, der måtte vente i lang tid. Helikopterselskabet havde for lidt brændstof med, så de måtte have en bil til Vamdrup efter mere. Det fik nogle til at tage fra pladsen ved hallerne. Det var lidt ærgerligt«, siger hun.
De helikopterpassagerer, der kom op at flyve, havde i hvert fald en »kanon« tur.
Fotos: Nicolai Sandbjerg

Kommentarer
• Tilbage til avisens forside