Videoklip

Se alle

| Tønder
02/08/2011

Af Ella Warming

Toftlund Byfest er godt i gang

Ringridning og byfestgudstjeneste indledte årets byfest


I denne uge vil der hver dag være masser af aktiviteter og oplevelser i Toftlund.
Byfest i uge 31 er en tilbagevendende begivenhed, og mange af de unge mennesker, der er flyttet fra byen, kommer "hjem" til byfesten for at mødes med gamle kammerater.
Byfesten blev i weekenden indledt med ringridning i lørdags og byfestgudstjeneste i søndags, og fra i aften går det så løs med masser af andre aktiviteter.
Byfestprogrammet er lige så stort, som det plejer at være, og nye tiltag i år er marathon zumba torsdag aften og besøg af en af forsvarets redningshelikoptere på lørdag.
En af de store publikumsmagneter er carboxing, som Toftlund er kendt for. Mange steder er carboxing blevet nedlagt, men i Toftlund samler det tusindvis af mennesker, der slet ikke vil undvære årets "brag" i røg og damp.
Ellers er der hver dag forskellige aktiviteter, og på søndag, som er byfestens sidste dag, vil der både være kåring af "Årets øgenavn", uddeling af Fidus Pokalen og Eldorado Show med Jørgen de Mylius.
(Se mere i Ugeavisen MidtSyd uge 30)
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside