Videoklip

Se alle

Valgmenighedspræst Flemming Mose Lauridsen inviterer sammen med Ølgod Valgmenighed friluftsgudstjeneste i Ølgod Byskov søndag den 8. juli.

Events | Religion
30/06/2012

Af Henrik Cramon

Friluftsgudtjeneste i Ølgod Byskov

Ølgod Valgmenighed afholder friluftgudstjeneste søndag formiddag den 8. juli i Ølgod Byskov. Det foregår på Friluftscenen.

Kirkegængerne er så vant til kirkebænkene, orgelmusikken, og de tykke hvide kirkemure, at vi har svært ved at forestille os en gudstjeneste i andre rammer, men søndag den 8. juli barberes alt det vante væk, både bænkene, orglet og murene.

- Der bliver kun de mure at kigge på, som Drabanterne har lavet som kulisse til årets sommerspil. Der bliver kun de siddepladser, der nu er ved friluftsscenen (men du er velkommen til at tage noget mere behageligt med at sidde på), og vindens sus i orglet må du kigge langt efter. Der bliver kun den vind, som blæser i trætoppene, lyder det fra Flemming Mose Lauridsen fra Ølgod Valgmenighed.

 
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside