30/08/2004         

Tyve år i ejendomsbranchen

39-årige Michael Riis blev allerede selv­stændig som 24-årig
Det drengede smil fylder meget, når ejendomsmægler Michael Riis afslører, hvordan han kom ind i ejendomsbranchen.
- Jeg gik på handelsskolen, fik tilbud om at være bydreng hos ejendomsmægler Kühl. Han havde netop lanceret EDB i firmaet. Han havde hørt at
jeg var skrap til EDB - så jeg blev ansat. Der var bare ét minus ved sagen - det var min bror, der havde gode EDB-kendskaber - ikke mig, fortæller Michael Riis med et smil.
Bydrengen gjorde åbenbart et godt indtryk for senere fik han tilbudt en læreplads.
1. august 2004 var det således 20 år siden Michael Riis for alvor trådte ind i ejendomsbranchen. I 1990 fik han det afgørende papir - en eksamen som statsautoriseret ejen­domsmægler. Året før gik han i kompagniskab med ejendomsmægler Kühl, da var Michael Riis blot 24 år.
Valgte at være fri
I 1991 overtog Michael Riis ejendomsbutikken i Østergade. Han valgte senere at træde ud af ejendomsmæglerkæden EDC.
- Jeg ønskede at være fri for overordnet styring. Kæderne tilbyder det samme til alle medlemmer - uanset hvor de bor. - Der er stor forskel på om man sælger huse i Frederiksberg eller Tønder - derfor har jeg det bedst, når jeg selv bestemmer, siger Michael Riis.
Siden renten dumpede ned i 1993 har det bare gået fremad. I dag har Michael Riis fire boligbutikker med 8 ansatte - de ligger i Skærbæk, Rømø og Tinglev med samlet hovedkontor i Tønder.
Siden januar 1999 har Michael Riis drevet virksomheden som et aktieselskab, hvor Tønder Bank og Riis hver ejer halvdelen. Det betyder samtidig at han kan tilbyde boligfinansiering gennem banken.
Samarbejdet mellem Michael Riis og Tønder Bank vedrører ikke de mange bolighandler. Her betjener man alle kunder ens - uanset hvilken bank de har.
Michael Riis glæder sig over udviklingen på ejendomsmarkedet. - Man kunne frygte et fald i priserne - set i relation til kaserne-lukning m.m. Det er ikke sket. Området har haft en mindre stigning - så helt galt er det ikke gået, siger Michael
Riis.
- Troværdighed er et nøgleord, for den unge ejendomsmægler. På den anden side: Kan man fejre 20-års jubilæum som ejendomsmægler, hvis man ikke var seriøs og troværdig? Næppe, lyder svaret.
Man kan møde de mange boligbutikker på hjemmesiden: www.michaelriis.dk
/pfl