Videoklip

Se alle

Laura Vejlgaard på podiet med sin flotte guldmedalje.

Navne | Øvrig sport
27/05/2012

Af Bibi Kjær

EM titler til Ribekæmpere

Ribe Jujutsu har haft seks kæmpere til EM

SPORT - Landsholdskæmperne havde afpudset de sidste detaljer, fysisk og mentalt, inden de tog til EM for juniorer (U21) og Aspiranter (U18) i Genoa, Italien.

 De største forventninger havde man nok til Charlotte Beyer, der blev Verdensmester i U18 sidste år.

 - Charlotte levede op til forventninger ved at kapre et U21 Europamesterskab. Udover at være rykket fra U18 til U21 i år, så er hun også rykket en vægtklasse op. Det kunne man dog ikke se ved EM, hvor hun meget overbevisende kæmpede sig i finalen med sejre over Italien, Tyskland og Slovenien. Heller ikke polakken i finalen var på noget tidspunkt i nærheden guldet, fortæller træner Claus Prien Tobiasen.

 - Laura Vejlgaard kæmpede sig frem til finalen i U21 i vægtklassen under 49 kilo efter at have besejret en russer, en italiener og en hollænder. I finalen stod hun over for endnu en russer. Laura vandt her med 14-9 efter at have været foran det meste af kampen. Et meget flot og velfortjent medalje til en kæmper, der ofte ikke har haft marginalerne på hendes side.

 - Emil Jensen vandt før tid over en polsk kæmper. Anden kamp mod en kæmper fra Montenegro var, modsat den første kamp, meget lige. Emil tabte desværre til den senere Europamester. I repechagen vandt han før tid over først en kæmper fra Sverige og en fra Polen og også bronzefinalen vandt han overbevisende over sin østrigske modstander, fortæller træneren.

 U21 Vice-verdensmesteren Jakob Hundebøll, Jakob Vase og debuttanten Thorleif Nissen sluttede alle uden for medaljeplacering.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside