Videoklip

Se alle

Mejeriet og højskolen i Korsbrødregade. Foto tilhører Torben Hestehave.

Forrige
Næste

Historie | Kultur
10/06/2012

Af Uwe Dall

Højskolen i Korsbrødregade

Søren Salling, forstander, grænsevogter og agitator

RIBE - En af grænselandskampens store mænd var Søren Hansen Salling, født i Lintrup 1842. Hans navn »huskes næppe af så mange«, som Hans Lund, Tanderup udtrykte det en i en kronik 1967.

 S. Salling blev uddannet som lærer på Blågård Seminarium 1863, afskediget som lærer i Åbenrå af tyskerne i 1864. Derefter underviste han som højskolelærer. I 1878 oprettede han sin egen højskole på Lustrupholm. Denne skole flyttede han til Korsbrødregade i Ribe, men nu som en kombineret mejerifagskole og højskole.

Lidt bygningshistorie

 Bygningen i Korsbrødregade 10, et hus i en etage, havde Salling arvet i 1879. Her indrettede han i 1889 et mejeri – byens første - i den ene ende og beboelse i den anden. I baggården lod han opføre en toetages bygning med undervisningslokaler, en bolig og nogle elevværelser. I 1895 købte han desuden naboejendommen, nr. 8.

 Da mejeriet brændte i 1897, blev det ikke genopført, idet byen da havde fået et andelsmejeri. I stedet lod han bygge den nuværende toetages ejendom.

Læsekredse og agitation

 I sin bog om Søren Salling, som denne fremstilling baserer sig på, redegør oldebarnet Per Salling udførligt for Sallings oprettelse af de sønderjyske læsekredse. Via disse studiekredse for ungdommen dernede ville han medvirke til, at de skulle lære deres landsdels historie at kende.

 Ofte drog Søren Salling desuden tilbage til sin landsdel for der direkte at påvirke sønderjyderne i deres hjem. Om dette arbejde skriver han i et brev:”Og så foretog jeg stadig rejser ind over grænsen. På disse rejser holdt jeg stundom foredrag i landboforeninger, oftere samledes jeg med danske familier i mindre kredse, der havde indrettet sig således, at de forskellige familier skiftevis samledes hos hverandre om tale, oplæsning og sang, men oftere færdes jeg fra den ene enkelte familie til den anden.«

 Naturligvis måtte de tyske myndigheder få øje på ham, og for ikke at risikere udvisning entrerede han med et tysk centrifugefirma, så han nu foregav at være handelsrejsende og under dække af dette gøremål vedblivende at kunne rejse i landsdelen.

Foreningsmanden

 S. Salling var medstifter af Sønderjysk Forening for Ribe og Omegn og blev dens første formand. Samme år tog han initiativ til dannelsen af »Nordslesvigsk Skoleforening« – senere »Sønderjysk Skoleforening« - med det formål at støtte unge sønderjyders ophold på først og fremmest efterskoler og højskoler i Danmark.

 Foreningen blev stiftet på et møde på Aablings Gæstgiveri i Skærbæk den 30. november 1892. Oprettelsen af skoleforeningen var først og fremmest en reaktion mod de preussiske myndigheders fortyskningspolitik i de nordslesvigske skoler. I løbet af foreningens første tiår blev flere tusinde unge sendt på skoleophold i Danmark. Disse ophold fik senere stor betydning, idet disse unge som voksne engagerede sig i og blev foregangsmænd for det danske arbejde i Sønderjylland.

Slut på en livsbane

 I 1918 døde Søren Salling. Hustruen Jenny Salling drev skolen i Korsbrødregade videre indtil 1920, hvor hun solgte bygningerne og købte nr. 5 overfor. Her indrettede hun en vævestue, der efter hendes død i 1939 blev drevet videre af datteren Gudrun. Den ophørte i 1955.

 Efter flere forsøg fra anden side på at drive en mejeriskole i byen blev tankerne herom endegyldigt skrinlagt i 1923.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside