Videoklip

Se alle

Jubel over oprykningen til ligaen. Nu skal spillerne arbejde for, at den kommende sæson også kommer til at byde på mange positive oplevelser

Sport & Fritid | Esbjerg
19/07/2012

Af Bibi Kjær

Opvarmning til håndboldligaen

Ribe-Esbjerg HH’s håndboldspillere er i gang med at forberede sig til den nye sæson i ligaen

Så er sommerferien slut for håndboldspillerne i Ribe-Esbjerg HH.
Forberedelserne til en ny og krævende sæson i håndboldligaen er nu i gang med en lang række træningspas og -lejre.
Der ligger et hårdt og stramt program forude, inden sæsonen for alvor går i gang med turneringsstart den 5. september.
Fællestræningen er startet og i denne uge er der træningslejr i Fredericia Idrætscenter, hvor der også skal spilles en træningskamp mod SønderjyskE fredag klokken 17.00.
Der spilles træningskamp mod Skjern torsdag 9. august klokken 19.30 i Magion Idræts- og kulturcenter i Grindsted, og den 14. august klokken 15.30 hedder modstanderne Team Tvis Holstebro, når der spilles træningskamp i Guldagerhallen.
Fra den 16. august til den 19. august er der træningslejr i Skærbæk Kursus- og Fritidscenter, og her bliver der søndag den 19. august klokken 11.00 træningskamp mod Skanderborg Håndbold.
24. august er der træningskamp klokken 18.00 i Århus mod Århus Håndbold, og den 30. august er der planlagt en træningskamp i Rødding Centret, hvor modstanderen endnu er ukendt.
Og så er vi fremme ved den første turneringskamp, der løber af stabelen onsdag den 5. september i Invactor Arena i Ribe. Modstanderen er BSV, og kampen spilles klokken 19.30.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside