Den får ikke for lidt på dansegulvet til tidens populære rytmer.

Byfest | Vejen
29/05/2012

Af Sven Ravn

Også fest for store børn og helt unge

Ligesom sidste år byder RøddingFesten på ungefest med ”sodavandsdiskotek”.

Store børn og unge kan deltage i mange arrangementer i hele RøddingFesten’s forløb.
Men fredag aften er en særlig aften for dem, hvor de unge har det hele for sig selv.
Denne Ungefest er henlagt til Friskolens gymnastiksal.
Arrangørerne bag RøddingFesten er meget glade for, at Rødding Friskole lægger lokaler, borde, stole og strøm til årets store sodavandsdiskotek.
Fredag d. 1/6 kl. 20.00 begynder aftenens store superfest med "Discotek Silverflame", som disker op med tidens hotteste musik omgivet af masser af diskolys og fest og farver.
Festen er for børn/helt unge fra 5. klasse og opefter og er selvfølgelig total alkoholfri.
Indlagt i festen bliver der forskellige indslag.
I løbet af aftenen bliver der mulighed for at købe div. snacks, og desuden kan der købes smarte drinks – det kan nok blive nødvendigt, at få slukket tørsten sådan en aften med masser af dans og diskomusik.
Hele aftenen vil der være voksne i området til at ”patruljere”, hjælpe og bakke op om alle festdeltagerne.

I de tidligere år har der aldrig været nogen som helst problemer. Rødding og omegns børn og unge hygger sig, og har en super aften sammen, det får de helt sikkert også i år.
Så alt i alt kan alle forældre være helt trygge ved at sende deres unge af sted, og der er jo så også en god mulighed for at deltage i RøddingFesten’s øvrige arrangementer for voksne, som foregår i den anden ende af byen.
Festlighederne slutter til midnat.




Kommentarer
• Tilbage til avisens forside