Videoklip

Se alle

Bjerringbro – Silkeborg mod Vejle håndbold Foto: Lars Detlef

Forrige
Næste

Håndbold | Tønder
03/08/2012

Af Lars Detlef

SE FOTOS: Flotte håndboldkampe i Skærbæk Fritidscenter

I forbindelse med at håndbold liga holdene fra Bjerringbro-Silkeborg og Mors – Thy Håndbold har været på træningslejr i Skærbæk Fritidscenter i denne uge, har der været spillet et par træning

Først var det tirsdag aften TM Tønders 1 division hold som var på besøg i Skærbæk for at spille en kamp mod Mors-Thy Håndbold.

Her gik TM Tønder til pausen med en føring på 13-10. Men i anden halvleg var det liga holdet fra Mors-Thy som overtog spillet, og vandt kampen med 28-25.

Topscorer for TM Tønder blev Jimmy Elmgaard med 6 mål. Hos Mors Thy blev Rasmus Mørk topscorer med 7 mål.

Onsdag aften var det så Bjerringbro – Silkeborgs tur til at spille en træningskamp mod Vejle Håndbold fra 1. division.

Igen en god kamp som BSV vandt sikkert med 21 – 18 efter at have ført med 11-8 ved pausen.

Det var tydeligt at sølvvinderne fra BSV især i anden halvleg havde lidt mere at byde på, som 1. divisionsholdet fra Vejle Håndbold.

Dette, selv om et par af de store profiler fra Bjerringbro-Silkeborg holdet manglende, da de var med herre landsholdet til OL i London, samt der var et par skadede spillere på BSV holdet.

Topscorerne for BSV blev Nikolaj Øris og Sebastian Henneberg med hver 4 mål.

På Vejle holdet spillede den tidligere Tønder målmand Thorsten Fries, der i dag har kontrakt med Kolding HK og herfra udlejet til Vejle Håndbold. Thorsten spiller også på det danske Herre U 20 landshold.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside