Seneste nyt
25/05/2013
Syd for Tønder: - Ingen tysk ...
25/05/2013
Fællesdyrskuet - Politikerne ...
24/05/2013
FC Sydvest 05 Tønder spiller ...
24/05/2013
SE FOTOS - Fodbold - Næste å...
23/05/2013
De tog ud på cyklerne i Tønd...
23/05/2013
Tønder Golf Klub slog til bol...
22/05/2013
Skærbæk-drenge med gode plac...
22/05/2013
Topnavne vælter til Tønder F...
21/05/2013
SE FOTOS - Børn fra Tønder f...
21/05/2013
SE VIDEO - Bukkejagten started...
20/05/2013
Carl Holst: Det dansk-tyske sa...
19/05/2013
SE FOTOS - Børnegården - mas...
18/05/2013
Advarsel - Du kommer slet ikke...
17/05/2013
Skoleelever på Tønder Grunds...
17/05/2013
DEBAT - Vindmøllerne skal da ...
Tekstlinks
Både den nye ministerpræsident, Torsten Albig (SPD), og den nye justits-, kultur- og europaminister, Anke Spoorendonk (SSW), lægger op til at styrke forbindelsen til Danmark, og det vækker glæde hos regionsrådsformand Carl Holst (V).
Politik | Tønder
|
|
Regionsrådsformand hilser ny regering syd for Tønder velkommen
Glædelig dag for det dansk-tyske samarbejde
Fra syddansk side er der stor tilfredshed med den nye delstatsregering i Slesvig-Holsten og den nye ministerpræsident, Torsten Albig, som ved flere lejligheder har givet udtryk for, at samarbejdet mod nord skal styrkes.
Region Syddanmark ønsker tillykke til den nytiltrådte slesvig-holstenske delstatsregering bestående af SPD, De Grønne og SSW og ser frem til et godt samarbejde.
Både den nye ministerpræsident, Torsten Albig (SPD), og den nye justits-, kultur- og europaminister, Anke Spoorendonk (SSW), lægger op til at styrke forbindelsen til Danmark, og det vækker glæde hos regionsrådsformand Carl Holst (V).
- Jeg har haft lejlighed til at mødes med Torsten Albig adskillige gange, mens han var borgmester i Kiel og ikke mindst i hans egenskab som formand for Interreg-udvalget og det dansk-tyske projekt Vækstcenteret. Vi har haft et glimrende samarbejde, og jeg er helt tryg ved at skulle arbejde endnu tættere sammen om at fremme vækst og beskæftigelse i grænseregionen, siger regionsrådsformanden.
- Samtidig glæder det mig rigtig meget, at Anke Spoorendonk bliver minister for det grænseoverskridende samarbejde. Det dansk-tyske samarbejde har altid haft hendes store interesse, og jeg ser frem til at styrke vores relation og samarbejde yderligere i de kommende år.
Mange fælles punkter
Carl Holst finder også mange positive takter i det nye regeringsgrundlag. Der er på flere områder sammenfald mellem den nye delstatsregerings politik og de visioner, som Region Syddanmark har for det dansk-tyske samarbejde.
- Jeg er sikker på, at vi sammen kan arbejde hen imod et intensiveret forsknings- og universitetssamarbejde samt om sundhed, energi, kultur og infrastruktur i grænselandet. Jeg har også noteret mig, at det grænseoverskridende samarbejde har fået et helt afsnit for sig selv i regeringsgrundlaget, siger Carl Holst.
Regionsrådsformanden ser frem til at drøfte det kommende samarbejde med den nye delstatsregering, så snart lejligheden byder sig.
Andre nyheder i kategorien Politik
• Tilbage til avisens forside








10




Kommentarer