Fra venstre ses: Ulla Højgaard, Ulla Højbjerre, Peder MussmaPeder Mussmann, Kristian Hede Jensen og siddende Bjarne Fly. Vinder Nanna Hensel var forhindret på grund af eksamen.

butikker | Kultur | Sommer | Turisme | Varde
10/06/2012

Af Karina Øhlenschlæger

Biler skal vige pladsen for træer og bænke på sommertorvet

Fra den 18. juni spærres Torvet i Varde, og bilernes skiftes ud med sandkasse, scene, bord/bænke og træer.

Tidligere på året udskrev Varde Handelsstandsforening en konkurrence om at designe byens sommertorv. Nu er vinderen fundet. Det blev 21-årige Nanna Hensel fra Oksbøl. Præmien er et bygavekort på 5000 kroner.

- Hun vandt, fordi hun har det forslag, der ligger tættest på noget, der var realistisk, fortæller Ulla Højgaard, marketingkoordinator i Varde Handelsstandsforening.

Det nye sommertorv betyder, at parkeringspladsen lukkes fra den 18. juni til den 7. august. På sommertovet flyttes scenen til hjørnet ved kirken, og der kommer bord/bænke, en sandkasse samt træer.

- Det handler om at bringe naturen ind i byen, for jeg bruger den selv rigtig meget. Det vil jeg gerne give videre til andre, siger vinderen Nanna Hensel.

Stranden ind til byen
Også valget af legeområde i form af en sandkasse, har Nanna Hensel tænkt over:
- Nu bor vi tæt på Vestkysten og stranden, så det var oplagt med en sandkasse. Jeg synes, at Vestkysten er et af Danmarks smukkeste steder.
Sommertovet kommer også til at huse en bod, hvor hestesporvognen skal have stoppested. Der bliver solgt lidt mundgodt til hestene i boden.

- Vi oplevede, at børnene gerne ville fodre dem, siger Peder Mussmann fra Produktionsskolen Vest, som står for sporvognen.
Kommunen tager sig af de praktiske ting, og de har blandt andet sørget for ekstra skraldespande til sommertorvet, fortæller driftsleder Bjarne Fly.

Der vil som tidligere år være børneloppemarked på Torvet i juli.

Kommentarer
• Tilbage til avisens forside