Susan Vedstesen og Laura Højbjerre fra Varde havde flere tøjstativer fyldt med tøj, men de havde alligevel kun tømt en brøkdel af klædeskabene derhjemme. (Foto: Leif Møller)

Forrige
Næste

Ferie | Marked | shopping | Varde
06/08/2012

Af Leif Møller

Plads til flere voksenlopper

Der var god plads, da Torvet i Varde lagde brosten til loppemarked for voksne. Men dem, der var der, nød det.

Fredag formiddag stod de første loppesælgere klar ved otte-tiden på Torvet i Varde.

Og en kort overgang troede de, at det var en forket dag, for der var rigelig med plads i modsætning til de fredage, hvor børneloppemarkederne har været proppet med sælgere til sidste brosten.

Op ad formiddagen var der dog rimeligt med boder og stande, men tætpaket blev det aldrig.

Flere af loppemarkedssælgerne havde fået ryddet op i pulterkamre og udhuse, mens Anne-Lis Brodersen fra Karlsgårdehavde tømt sit barndomshjem efter faderens død:
- Jeg har taget en del malerier fra til mig selv, men prøver om ikke disse kan sælges her til formiddag, fortæller en optimistisk Anne-Lis Brodersen, inden hun skal hen for at handle med en mulig kunde.

Kan blive succes
Loppemarkedet for voksne er et forsøg fra Handelsstandsforeningen på at tilgodese blandt andet de mange voksne, som troligt har siddet med deres børn og solgt lopper om fredagen i sommerferien.

Målt på fremmødet kræver det et længere tilløb, men de, der var mødt frem var glade for muligheden og klar igen snarest.
Kommentarer
• Tilbage til avisens forside