Børn | Haderslev
20/02/2012

af Betina Skjønnemand

SE FOTOS: Stor opbakning til fastelavnsfest

"Narrehattene" i Over Jerstal er glade for stor opbakning til fastelavnsfesten

Omkring 170 børn og voksne var søndag eftermiddag mødt op i Over Jerstal hallen for at få et par fornøjelige timer.
Anledningen var fastelavnsfesten, som i år løb af stabelen for andet år i træk, og arrangørerne var glade og stolte over den store opbakning.
"Det er flot at så mange møder op. Og der er glade ansigter hele vejen rundt. Så gider man godt lægge lidt kræfter i at arbejde med sådan et arrangement", lyder det fra Kim Skjønnemand fra "Narrehattene", der er det under-udvalg under Over Jerstal Borgerforening, der står for fastelavnsfesten.

Det blev selvfølgelig slået katten af tønden, og de fineste udklædninger blev honoreret. Derudover sørgede Over Jerstal håndboldforning for, at der kunne købes lidt at drikke og en fastelavnbolle til arrangementet.

Den store succes giver blod på tanden.
"Det kunne da være sjovt, hvis vi kunne udvide arrangementet, så der også blev en fastelavnsfest for de voksne. Man kunne jo forestille sig, at vi flyttede børnenes fest til lørdag eftermiddag. Når de så var færdige kunne der gøres klar til voksenfest i hallen. Selvfølgelig også med udklædning, tøndeslagning og hvad der sig dertil hører. Det skal der såmænd nok være opbakning til. Så idéen er hermed givet videre, hvis der var nogen, der havde lyst til at være med til at arrangere en sådan voksen fastelavn", lyder det slutteligt fra Kim Skjønnemand.
• Tilbage til avisens forside