Aabenraa: 100 år og langt flere mål senere består Aabenraa Boldklub endnu. Den netop udkomne bog af journalist Poul-Erik Thomsen sætter forstørrelsesglasset på klubbens lange historier med op- og nedture. Og dét skulle fejres i lørdags med taler og coronavenlig jubilæumsfejring. Den egentlige fejring af jubilæet måtte rykkes til uge 23 næste år. På talerstolen var blandt andre at finde borgmester Thomas Andresen og formand for Aabenraa Boldklub, Per Hartung og forfatter til bogen, Poul-Erik Thomsen.
Lokalhistorie i gult og blåt
Et stort tema i den nyudkomne bog er selvsagt det legende-skabende oprykningshold fra ’72, der spillede sig op i Danmarks næstbedste række - og man kan da også læse i detaljer om oprykningskampen, der skulle gå over i den lokale fodboldhistorie. Men selv hvis man kender alt til drengene fra ’72, vil man stadig kunne lære noget nyt af bogen.
Læseren bliver ført igennem kapitler, der handler om blandt andet klubbens opstart for 100 år siden, et Danmarksmesterskab i ’78, kvindefodboldens historie i AaBK og selvfølgelig også lidt om nutidens fodboldklub.
Hvis det kribler i fingrene for at lære mere om de blå og gule, kan jubilæumsbogen ”Det næste mål – Gult og blåt i 100 år” findes i lokale boghandlere eller på Aabenraa Boldklubs hjemmeside. Bogen koster 100 kroner.