Annonce
Amager

Kom og trut med: Postorkester søger nye medlemmer

Københavns Post-Orkester da vi besøgte dem sidste sommer i det faste øvested: Post Nord-hovedkvarteret på Hedegaardsvej. Arkivfoto: Hanne Bjørton
Hver tirsdag øver Københavns Post-Orkester på Hedegaardsvej, og her i august er der to åbne øvegange, hvor du kan spille med og måske blive nyt medlem. Man behøver ikke være post for at deltage.
Annonce

Det snart 98 år gamle harmoniorkester, Københavns Post-Orkester, har de seneste to år haft fast øvested i Post Nords hovedkvarter på Hedegaardsvej, og hvert år forsøger orkestret med et par åbne øvegange at få nye medlemmer - enten træblæsere, messingblæsere eller slagtøj/percussion.

Orkestret har omkring 45 aktive medlemmer i alderen 16-70 år, og man behøver ikke være ansat i postvæsenet for at være med.

- Vores medlemmer har mange forskellige erhverv - der er lærer, ingeniører, studerende, kontoransatte og mange flere blandt os. Alle i orkesteret er amatører - dog har vi en professionel dirigent, Sune Wedam, som underviser os hver tirsdag, fortæller Marcus Faber Kappendrup fra orkestret.

Repertoiret er kendte marcher, klassiske stykker, filmmusik, musicals, pop samt julemusik, når tiden er til det.

Annonce

Kom til åben øvegang

Københavns Post-Orkester øver hver tirsdag klokken 19-21.45 på Hedegaardsvej 88 , lige ved Femøren Metrostation. Og tirsdagene 18. og 25. august holdes de åbne øvegange, hvor interesserede kan komme og spille med.


Vores medlemmer har mange forskellige erhverv - der er lærer, ingeniører, studerende, kontoransatte og mange flere blandt os

Marcus Faber Kappendrup, Københavns Post-Orkester


Man kontakter orkestrets formand Anders Faber Kappendrup på formand@postorkester.dk eller telefon/sms 42145521, inden man dukker op første gang, så der kan sørges for noder.

Københavns Post-Orkester medvirkede i 1. maj-optoget sidste år - her på Fælledvej. PR-foto

Københavns Post-Orkester holder typisk to koncerter hvert år (forårskoncert og efterårskoncert), deltager i Blæseorkestrernes Dag på Bakken i juni og bliver også hyret til at spille, for eksempel på julemarkeder, julelystænding på Strøget, indvielse af posthuse, skoler, gårdhaver eller til kulturnatten i København.

De første tre måneders medlemskab er gratis. Læs mere på kbh.postorkester.dk eller på orkestrets facebookside Københavns Post Orkester.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Idræt

Nu kan du nominere Årets Idrætsforening

Annonce
Forsiden netop nu
POLITI

Skuddrama på Belfastvej

Koncert

Kulturhuset klar til Lasse & Mathilde

CORONA

Populært julemarked er aflyst

Amager

Sulten efter mørt kød og sej litteratur

Annonce