Annonce
Bjerringbro Avis

Fantastisk debut til StarPetanque Danmark

Det går rigtig godt for det lokale petanque-hold. Arkivfoto

Bjerringbro: Den lokale Petanqueklub, StarPetanque Danmark, fik en forrygende start på årets Sommerlands Turnering under Dansk Petanque Forbund, som også er det officielle Danske Mesterskab for klubhold.

Klubbens bedste hold debuterede i weekenden i Danmarks fornemmeste række, Elitedivisionen, og det med to sejre og en uafgjort. Set i lyset af at holdet er oprykker og at et af holdene som de mødte (og som StarPetanque i øvrigt vandt over) var sidste sæsons sølvvindere, er det virkelig en debut der giver genklang. Holdet er, efter første runde af de i alt fire, placeret på en meget flot 2. plads med 5 point.

StarPetanque Danmarks hold-2, debuterede i 2. Division i weekenden. Holdet gjorde det ”en tak bedre” en 1. holdet, idet de tog ”fuldt hus” med tre sejre og 6 dejlige point på kontoen.

Annonce

Klubben har også hold med i Dansk Veteran Cup (en turnering for spillere på minimum 55 år), og i DGI´s sommer holdturnering, ligesom klubbens medlemmer deltager i en række enkelt dags turneringer rundt i landet.

Udover at det går godt ”på banerne”, så går det også godt med at få nye medlemmer til klubben, hvor der løbende kommer nye spillere til – erfarne såvel som nybegyndere.

Fra den 26. maj 2022 til den 29. maj 2022 afholder StarPetanque ”Danmarks smukkeste petanqueturnering” på Borgvold i Viborg. I år bliver det med petanque i fire dage i de fantastiske omgivelser, som tiltrækker deltagere fra både nær og fjern.

Annonce
Bjerringbro Avis

Diamantbryllup fejres i det missionshus, som mureren selv byggede

Annonce
Bjerringbro Avis

Lokal forening får penge til amfiscene

Annonce
Bjerringbro Avis

Ingrid er et ekstra sæt ører og øjne og hjælper folk med de svære samtaler

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Bjerringbro Avis

Folkemusik i kirken

Bjerringbro Avis

Strøtanker & Guldkorn: Lys i vinduerne 4. maj

Bjerringbro Avis

Nyt startsted, længere løberuter og en ny bro: Mange gode grunde til at løbe med i Danmarks smukkeste motionsløb

Bjerringbro Avis

Sweethearts afløser Rocazino på lokal festival

Bjerringbro Avis

Ny formand for Landboforeningen Midtjylland

Bjerringbro Avis

Den guddommelige Komedie i Bjerringbro

Bjerringbro Avis

Oprydningsdag på vandet

Bjerringbro Avis

To storke på eng ved Bjerringbro

Annonce