Rødkærsbro: At 2020 var jubilæumsår for Rødkærsbro Idrætsforening blev ikke bemærket af mange. Foreningens 50 års jubilæumsfest skulle have været en del af årets sommerfest, men den blev som meget andet aflyst på grund af corona-restriktionerne.
Bestyrelsen kan dog glæde sig over, at det trods corona-restriktioner lykkedes at udvide med afdeling nummer 10, nemlig en E-sportsafdeling, som allerede har 25 medlemmer - børn og unge af begge køn.
Rødkærsbro Idrætsforening, RIF blev dannet af flere mindre foreninger, Rødkærsbro Idrætsforening Frem, Højbjerg/Elsborg Sportsklub, Brandstrup Gymnastikforening og Rødkærsbro Badmintonklub.
Svømmebad
Fra starten i 1970 var der fodbold, håndbold, gymnastik og badminton, og foreningen havde et herrehåndboldhold i tredje division og et fodboldhold i serie 3, der to år senere kom i serie 1. RIF tilbød også kulturelle aktiviteter med foredrag og dilettant. Undervejs blev der også samlet ind til et svømmebad, men da Bjerringbro fik en svømmehal, opgav man planerne i Rødkærsbro. I stedet blev de indsamlede penge brugt til at betale buskørsel, når Rødkærsbro-børnene skulle til svømning i Kjellerup og Bjerringbro.
På de 50 år har Rødkærsbro Idrætsforening vokset sig til en stor og slagkraftig forening med hele ti afdelinger og 1200 aktivitetsmedlemmer, hvor flere er medlemmer i mere end én afdeling. Foruden de traditionelle idrætter er der både motionscenter, idræt i dagtimerne og senest er E-sport også kommet med.
God opbakning
Formanden for RIF Gitte Vestergaard glæder sig over den store opbakning fra folk, næsten uanset hvilken opgave, der skal klares. Hun er vokset op i byen og gik som barn blandt andet til svømning, gymnastik og badminton. Som mor til to børn har hun været aktiv i flere af afdelingerne som træner og bestyrelsesmedlem. Hun er nu på tredje år hovedformand for RIF, som har 130 trænere og bestyrelsesmedlemmer.
- Folk i byen er gode til at hjælpe med opgaverne. Der er stor aktivitet i alle afdelinger, og der et stort fællesskab på kryds og tværs. Jeg brænder for, at der skal ske noget i byen, og det er dejligt at gøre noget for fællesskabet, siger hun, som gerne minder medlemmerne om, at de skal huske at sige tak for i dag til deres træner.
Gitte Vestergaard, fmd. for RIFFolk i byen er gode til at hjælpe med opgaverne. Der er stor aktivitet i alle afdelinger, og der et stort fællesskab på kryds og tværs. Jeg brænder for, at der skal ske noget i byen, og det er dejligt at gøre noget for fællesskabet.
Hun bakkes op af Bent Kornbek, som var en af de bærende kræfter, da de små foreninger i 1970 blev til Rødkærsbro Idrætsforening. Sammen med hustruen flyttede han til byen i 1962, hvor de begge blev ansat på den lokale skole.
- Foruden at undervise på skolen spillede jeg håndbold og fodbold, og der gik ikke mange uger, før folk i byen vidste, hvem vi var, og vi kom hurtigt med i fællesskabet i byen, fortæller han, som først var formand for RIF Frem og siden for Rødkærsbro Hallen og fra 1970 var han i 40 år medlem først af Bjerringbro Byråd og så Viborg Byråd.
Glad i låget
I Rødkærsbro har man som mange andre steder med stor succes tilbudt aktiviteter på tværs af de forskellige afdelinger. For fire år siden startede foreningen arrangementerne 'Open By Idræt', hvor børn og forældre kan mødes til forskellige aktiviteter.
Lokaldysten er en anden af de nyere aktiviteter, den blev afprøvet første gang i 2016.
- Hele byen løb og cyklede, og der var så en god stemning. Den slags bliver man glad i låget af, og på den måde får vi også kontakt til nye mennesker, som ikke vil binde sig for faste trænerjobs men rigtig gerne hjælper med noget andet, fortæller Gitte Vestergaard.
Selv om jubilæet ikke blev fejret, så kan man godt have ønsker, og en ny hal har længe været på ønskesedlen i Rødkærsbro. Viborg Byråd har afsat 10 millioner kroner til en ny hal. For at byggeriet kan bliver til noget, så skal Rødkærsbro Hallen komme med et tilsvarende beløb.
- Hallen er pæn og velholdt og fungerer fint som den er, men flere af afdelingerne er presset, når for eksempel håndbold kræver en stor hal, og der er 50 børn i springsalen. Det vil være rigtig dejligt med en ny hal, hvor alle kan få god plads, og hvor der også er plads til nye aktiviteter, siger Gitte Vestergaard, som glæder sig over, at foreningen har et godt samarbejde med halinspektør Kurt Madsen.