Annonce
Bjerringbro Avis

Jubilæumsår: E-sport er den nyeste afdeling i Rødkærsbro Idrætsforening

Rødkærsbro Idrætsforening har nu også en E-sports afdeling. Privatfoto
Trods corona-restriktioner er det i 2020 lykkes at etablere en E-sportsafdeling

Rødkærsbro: Som mange andre idrætsforeninger så har Rødkærsbro Idrætsforening gennem sine 50 år oplevet, at interessen for nogle sportsgrene ændrer sig. I jubilæumsåret har foreningen ti afdelinger, men tidligere har foreningen også haft både volleyball, atletik, floorball og bordtennis.

Her i jubilæumsåret er det trods corona-restriktioner lykkes at etablere en E-sportsafdeling, som allerede har 25 medlemmer - børn og unge af begge køn. Der er 10 maskiner og dermed 10 børn på et hold, hvis der er fyldt op. RIF samarbejder med Rødkærsbro Skole, som har mulighed for at benytte maskinerne til for eksempel valghold.

- Det har været en lang proces med at søge penge fra fonde og indrette lokaler. Når corona'en er forbi, håber vi at kunne udvikle på tilbuddet med et seniorhold - måske fædre fra en klasse og LAN-parties, fortæller formanden for RIF Gitte Vestergaard, som glæder sig over interessen, og det forsat er muligt at etablere nye tilbud i foreningen.

Annonce

Selv om det er en udfordring at søsætte nye projekter på grund af corona (foreningen har ligget delvis stille på grund af corona,) så har foreningen også indkøbt cykler til pump-track bane i år, men uden at cyklerne er kommet i brug. Det er et ønske at lave udendør idræt by night udendørs, hvor cyklerne kan tages i brug. Cyklerne er ligeledes indkøbt i samarbejde med Rødkærsbro skole, som RIF har et godt samarbejde med. Fællesskabet er et nøgleord, når man taler om idrætsforeningen, men Gitte Vestergaard erkender, at der i en by som Rødkærsbro også sidder folk, for hvem det ikke er nemt at melde sig til en aktivitet. Der er muligvis flere ensomme, som vi skal have øje for.

- Idræt i dagtimerne er en succes, men jeg forestiller mig, at der faktisk er flere mennesker fra lokalområdet, som kunne nyde godt af det tilbud. Det kunne være mit juleønske, at alle i vores by er en del af et fællesskab, og her er RIF et godt bud, tilføjer formanden.


Idræt i dagtimerne er en succes, men jeg forestiller mig, at der faktisk er flere mennesker fra lokalområdet, som kunne nyde godt af det tilbud. Det kunne være mit juleønske, at alle i vores by er en del af et fællesskab, og her er RIF et godt bud.

Gitte Vestergaard, fmd. RIF
Annonce
Annonce
Bjerringbro Avis

I Bjerringbro er julemandens datter en trold

Annonce
Annonce
Bjerringbro Avis

Marked med suppe-smagsprøver

Annonce
Forsiden netop nu
Bjerringbro Avis

Flot afskedsgave til Bjerringbro-rektor og til gymnasium

Bjerringbro Avis

Anne-Marie Busk starter sin egen mobil-frisørsalon

Bjerringbro Avis

Koncert i Grønbæk Kirke

Bjerringbro Avis

Fortsat kamp for sø: Fakkel-komsammen ved Tange Sø

Bjerringbro Avis

Julemanden kommer med tog til Langå

Bjerringbro Avis

Grøn varme i dit hus: Dit spildevand renses og genbruges i fjernvarmenettet

Bjerringbro Avis

Med fredslys og fællesskab starter julehyggen

Bjerringbro Avis

Grundfos sponserer klubber, der skulle have tjent penge på julefrokost

Bjerringbro Avis

Befærdet midtbygade igen åben for gennemkørsel

Bjerringbro Avis

Julehjælp: Koldt hjælpearbejde gav ny rekord for Lions-folk

Bjerringbro Avis

Genbrugsbutikken i Ulstrup fejrer 15 år

Bjerringbro Avis

Juletræet blev tændt i Thorsø

Bjerringbro Avis

Morgensang aflyses på grund af corona

Bjerringbro Avis

Tricktyve på spil: Energiselskab advarer mod falske medarbejdere

Bjerringbro Avis

CBRE Intego får ny serviceleder

Bjerringbro Avis

Julemarked på Ulstrup Slot

Bjerringbro Avis

Mange kender ikke ny regel: Din juleshopping på nettet kan koste dyrt

Bjerringbro Avis

Thorsø har fået nyt julepynt

Bjerringbro Avis

Broderiudstilling på Blicheregnens Museum

Bjerringbro Avis

Mettes drøm er gået i opfyldelse

Bjerringbro Avis

Løver står klar med indkøbsvognene

Annonce