Ulstrup: Når der lørdag 30. april er klovneløb i Ulstrup, kan man løbe for en god sag, nemlig for at samle penge ind til den landsdækkende forening Danske Hospitalsklovne, så endnu flere hospitalsklovne kan komme ud og glæde børn og unge, som er indlagt på landets hospitaler i kortere eller længere perioder.
Initiativtager til løbet er Line Leth Lundbak, hvis datter i længere perioder har været indlagt på hospitalet. Ulstrup Hallerne er medarrangør, ruten er på to km, og starten går fra Ulstrup Stadion lørdag formiddag.
Klovneløbet er et familieløb, hvor alle der kan kravle, gå, rulle eller løbe, kan være med.
Det handler ikke om at være hurtigst, det handler om at få en hyggelig og sjov dag, og samtidig støtte et godt formål.
Undervejs er der gratis snacks og drikkevarer doneret af supermarkedskæden Lidl. Direktør for Danske Hospitalsklovne Tania Dethlefsen glæder sig over samarbejdet med Lidl.
- Opbakning gennem donationer og tilmeldinger betyder en verden til forskel for os. Danske Hospitalsklovne arbejder for at møde og styrke indlagte børns livsklæde og livsmod, men da vi er en velgørende forening, er vi afhængige af økonomisk støtte fra virksomheder som Lidl. Vi håber, at mange vil komme og være med, lyder det i en pressemeddelelse fra Tania Dethlefsen.
Billetter til løbet købes på danske hospitalsklovnes hjemmeside.