Annonce
Bjerringbro Avis

Lystfiskere skal også passe på corona-virus

Lystfiskerne skal også tage forholdsregler på grund af corona-virussen. Arkivfoto
Annonce

Langå: Lån ikke jeres fiskestang ud. Corona-virus kan overleve på håndtaget i op til 48 timer.

Sådan lyder det i en mail fra Langå Sportsfiskerforening til foreningens medlemmer. Foreningen tager sine forholdsregler i forbindelse med corona-virussen og har sendt en mail til alle sine medlemmer med en opfordring til at være forsigtige, når de færdes ved åen.

- Langå Sportsfiskerforening må indstille alle indendørs aktiviteter for at passe på hinanden og især vores medlemmer med kroniske sygdomme. Hvor længe har vi ikke nogen bagkant på. Vi kan jo heldigvis stadig fiske på vores skønne og på nuværende meget vandfyldte å, lyder det i mailen.

- Husk at beskytte hinanden ude ved fiskevandet. Hold to meters afstand, når I møder folk ved vandet. Lån ikke jeres fiskestang ud. Knæk og bræk til jer alle, og pas på både den høje vandstand og corona-virus ude ved åen, lyder opfordringen fra foreningen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Bjerringbro Avis

RenStil i Langå

Annonce
Forsiden netop nu
Bjerringbro Avis

Indvielse: "Broen er en gave"

Bjerringbro Avis

Betina og de røde modeletter

Bjerringbro Avis

Stadig plads på tennisbanen

Bjerringbro Avis

Minister besøger Tange Sø

Bjerringbro Avis

Jubilarer på Grundfos

Annonce