Annonce
Bjerringbro Avis

Nye æresmedlemmer: Hæder til trofaste frivillige

Flemming og Marianne Thaggard
Marianne Lorentzen og Flemming Thagaard udnævnt som æresmedlemmer i BIF Fodbold

Bjerringbro: Man kan ikke sige Bjerringbro IF Fodbold uden at nævne Marianne Lorentzen og Flemming Thagaard. De seneste mange år har ægteparret været en stor del af BIF Fodbold blandt andet som trænere, holdledere og medlem af ungdomsudvalg og bestyrelser. Dermed var det fuldt fortjent, at de ved foreningens generalforsamling forleden blev kåret som æresmedlemmer af BIF Fodbold.

Begge har besluttet at trappe lidt ned fra foreningsarbejdet, men de brænder stadig for klubben og ikke mindst for det store fællesskab, som de gennem årene er blevet en del af.

Flemming Thagaard har boet hele sit liv i Bjerringbro og har været medlem af klubben, siden han som fem-seks-årig i 1972 startede med at spille fodbold. Som ung spillede han på førsteholdet, og han var også med, da holdet var i Jyllandsserien i 1990'erne. Foruden at træne flere damehold, første gang i 1987, har han også været både træner og holdleder for parrets børn, Emma på 25 og Jakob på 23 år og i den forbindelse arrangeret fodboldture til blandt andet Barcelona, Hamborg og Verona.

Annonce

Sammen i bestyrelsen

Marianne Lorentzen har også taget sin tørn som frivillig i det lokale idrætsliv. Hun har været i bestyrelsen for sin gamle håndboldklub, været træner i Bjerringbro Svømmeklub, i BIF som frivillig i "Damehuset" og som holdleder. Begge har siddet i fodboldbestyrelsen i flere omgange, og i 1990'erne var de i et par år medlem af bestyrelsen på samme tid.

- Det fedeste ved det frivillige arbejde er alle de mennesker, man lærer at kende, og at der altid er nogle, som råber "hej Marianne" eller hej "fru Thagaard", når man er ude at handle, siger Marianne Lorentzen, som startede med at spille fodbold i BIF i 1990 efter at have været væk fra byen i nogle år.

Annonce

Hurra for frivillige

Hun glæder sig over, at det igen er blevet attraktivt at være frivillig.

- Interessen for at bidrage til det frivillige arbejde går op og ned. I nogle år var det svært at få folk til at hjælpe. Nu er det heldigvis vendt, og der er god opbakning i klubben. Hurra for de frivillige, siger Marianne Lorentzen.


Interessen for at bidrage til det frivillige arbejde går op og ned. I nogle år var det svært at få folk til at hjælpe. Nu er det heldigvis vendt, og der er god opbakning i klubben. Hurra for de frivillige.

Marianne Lorentzen, æresmedlem af BIF Fodbold.


Han arbejder som værktøjsmager på Grundfos, og hun er administrativ medarbejder indenfor omsorgsområdet ved Viborg Kommune. De har nu besluttet at trappe ned med foreningsarbejdet, Marianne Lorentzen passer en halv kasser-post, mens Flemming Thagaard blandt andet tager sig af registrering af 1. holdskampe.

- Ja vi tager en pause, men jeg tænker også, at vi kommer til at savne det, hvis vi stopper helt, for det er jo vores klub, og det er er dejligt at kunne gøre noget godt for de unge mennesker, lyder det fra Flemming Thagaard et par dage efter den generalforsamling, hvor de først blev overraskede og rørte og siden meget glade for, at klubben påskønner deres arbejde.

Annonce
Annonce
Bjerringbro Avis

Daglig leder rejser fra Energimuseet for at prøve noget nyt

Annonce
Annonce
Bjerringbro Avis

Så fløj den sidste fugl fra reden

Annonce
Forsiden netop nu
Bjerringbro Avis

Skimmelsvamp truer: Sahl Præstegård skal rives ned

Bjerringbro Avis

Dansk BMX-rytter kører sig i OL-semifinale

Bjerringbro Avis

Leg jer til større badesikkerhed

Bjerringbro Avis

Ny genbrugsplads er klar til at åbne

Bjerringbro Avis

Så kom der altangitter på lejlighederne

Bjerringbro Avis

Næsten halvdelen af regionens borgere er færdigvaccinerede mod corona-virus

Bjerringbro Avis

Bålhytte og shelters på vej: 30 år gamle lærketræer bliver til bålhytte i Æbleskoven

Bjerringbro Avis

De mødte selv hinanden på dansegulvet: Kendt dansekro får nye forpagtere

Bjerringbro Avis

Nye kort: Sådan finder du vej langs Gudenå - hele vejen

Bjerringbro Avis

Hyld én, der hjalp dig godt hjem: Home i Bjerringbro støtter lokal medmenneskelighed med ny pris

Bjerringbro Avis

Strøtanker & Guldkorn: Tid til at tøffe

Bjerringbro Avis

Ta' på vandring i Kompedal og hør om militærnægtere, flygtninge og tyske soldater

Bjerringbro Avis

Tange-par fejrer diamantbryllup

Bjerringbro Avis

Stor interesse for bæredygtigt byggeri: Nye rækkehuse på Hindbærkrattet er alle lejet ud

Bjerringbro Avis

Ny petanquehal skal helst være grøn

Bjerringbro Avis

Overskud på næsten 20.000 kroner: Dagplejeres lokale Stafet for Livet kostede en tånegl

Bjerringbro Avis

Pensionisterne står parat: Oasen klar til genåbning

Bjerringbro Avis

Status på Busbjerg efter sidste forestilling: Ingen buksevand til instruktøren i år

Bjerringbro Avis

Annemette Tange Callesen går i sin mors fodspor på mere end en måde

Bjerringbro Avis

Indbrudstyv fandt en bilnøgle og kørte afsted: Politiet efterlyser hvid Audi

Bjerringbro Avis

Farvel til "Småt brændbart" og "Deponi"

Annonce