Annonce
Bjerringbro Avis

Radiser og salat på taget af lokal idrætshal - idéer er der nok af

Omkring 35 mennesker deltog i workshoppen om en udvidelse af Rødkærsbro Hallen. Privatfoto
Workshop med både vilde og brugbare ideer til halbyggeri i Rødkærsbro.

Rødkærsbro: Kan man indrette en nyttehave med radiser og salat på hallens tag? Eller kan der på taget indrettes opholdsrum til hyggestunder? Det var et par af ideerne ved workshoppen i Rødkærsbro Hallen forleden.

Selv om det først er i 2023, at Rødkærsbro Hallen -måske - kan udvide med en ekstra hal, så er det godt at være i god tid med at få de gode ideer klar, og firmaet Primus Motor fra Ry tog omkring 500 små og store ideer med hjem efter søndagens workshop.

Firmaet skal hjælpe hallens bestyrelse med at søge fonde, så man kan samle de omkring ti millioner kroner, som hallen selv skal stille med for at få et tilsvarende tilskud fra Viborg Kommune.

Annonce

Mens børnene legede i hallen, deltog omkring 35 voksne i workshoppen. Tovholder på mødet Helle Georgi er godt tilfreds med fremmødet.

- Der var masser af engagement og rigtig mange gode ideer. Nogle er lidt flyvske, andre kan realiseres her og nu, de kræver blot organisering. Og det er rigtig fint med sådan en formiddag, hvor folk kan lufte deres ideer, siger hun.

Primus Motor skal nu sortere og gennemarbejde ideerne, før hallens bestyrelsen inddrages i det videre arbejde. Forud for workshoppen har firmaet gennemført cirka 60 interviews med især unge mennesker om hvilke aktiviteter, de ønsker i den nye hal. Og Helle Georgi mener, at det især er vigtigt, at fokusere på områdets unge mennesker.

- Vi kan jo se på de enkelte afdelinger i Rødkærsbro Idrætsforening, at mange unge stopper med at dyrke idræt, når de blive teenagere. Og i spørgeskemaundersøgelsen svarer mange unge, at de bruger fritiden ved computeren, siger hun.

- Vi vil jo rigtig gerne, at de unge fortsat dyrker idræt. Derfor er det vigtigt, at vi hører deres ønsker og får inspiration til, hvordan vi kan fastholde dem i foreningen, ikke kun for foreningens skyld men i høj grad for deres sundheds skyld, tilføjer Helle Georgi.

Vi vil jo rigtig gerne, at de unge fortsat dyrker idræt. Derfor er det vigtigt, at vi hører deres ønsker og får inspiration til, hvordan vi kan fastholde dem i foreningen, ikke kun for foreningens skyld men i høj grad for deres sundheds skyld.

Helle Georgi, tovholder.
Annonce
Annonce
Bjerringbro Avis

Tradition og fornyelse ved Egeskovløb

Annonce
Annonce
Bjerringbro Avis

Byforum indkalder til to vælgermøder

Annonce
Forsiden netop nu
Bjerringbro Avis

Genbrug er guld: Hyggen er rykket ind i byens station

Bjerringbro Avis

Fondspenge til to nye fjernsyn

Bjerringbro Avis

Hvis jeg ikke kan gøre det rigtigt - vil jeg hellere vente

Bjerringbro Avis

En beretning fra det kolde nord

Bjerringbro Avis

Ingen lyskunst på bro og i viadukt før foråret

Bjerringbro Avis

Liverpool Academy på dansk græs: Fodbold på engelsk med danske oversættelser

Bjerringbro Avis

'Det er helt overvældende, og jeg bliver så utrolig rørt og stolt': Over 100.000 kroner udløser jubel

Bjerringbro Avis

Alle er forpligtet til at yde en indsats for samfundet

Bjerringbro Avis

Foredrag i Sognehuset i Thorsø

Bjerringbro Avis

Ny vikarierende præst i oplandet

Bjerringbro Avis

Bliv inden døre lørdag 23. oktober!

Bjerringbro Avis

Vælgermøde i Tange

Bjerringbro Avis

Meldte ekskonen til politiet for at have riffel og narko i sit skur: Nu er han fængslet for selv at have gemt det der

Bjerringbro Avis

Flot indvielse af Bogby 8870 Langå

Bjerringbro Avis

Arkæologer fandt unik opbygning i gravhøj

Bjerringbro Avis

Flot pris til lokal butiksleder

Bjerringbro Avis

Kærlighed er...

Bjerringbro Avis

Naturvidenskabernes Hus: Samarbejde, samfundssind og sammenhænge

Bjerringbro Avis

Orgelkoncert i Langå Kirke

Bjerringbro Avis

Det startede med, at de købte en ræv

Bjerringbro Avis

Gigantisk udfordring: Ingen vil være formand i handelsstandsforening

Annonce