Annonce
Brædstrup Avis

Brædstrup Idrætsforening får ny formand: Ole Schultz stopper efter 10 år

Ole Schultz har valgt at gå som formand i Brædstrup IF efter 10 år på posten. Formandsskiftet sker nu blandt andet for at give den nye formand god tid til foreningens 100-års jubilæum i 2024. Arkivfoto: Martin Ravn
Ole Schultz nåede med sine 10 år at blive den længst siddende formand for Brædstrup IF i foreningens historie. Nu afløses han af 38-årige Thomas Jensen.

Brædstrup: Efter 10 år som hovedformand i Brædstrup Idrætsforening har Ole Schultz meddelt, at han ønsker at overdrage pladsen til yngre kræfter. På den nyligt afholdte generalforsamling i BIF blev Thomas Jensen valgt som Ole Schultz's afløser.

- Efter 10 år synes jeg, at der skal friske kræfter til. Jeg går ikke, fordi jeg er blevet ked af det eller på grund af helbred. Faktisk har det været en fornøjelse at være formand i de 10 år, og jeg er så heldig, at jeg kan aflevere en forening, der er i en god gænge. Jeg synes bare, at det var tid til, at en anden kan komme til med nye ideer og frisk energi, siger Ole Schultz.

72-årige Ole Schultz er den formand i BIF's snart 100-årige historie, der har siddet i længst tid. Når man kigger i de snart 100 år gamle manualer, har formænd i BIF normalt kun siddet i to til tre år. I nyere tid er der dog et par undtagelser med Poul Erik Holm, som var BIF-formand fra 1994 til 1999, og Frits Kristoffersen, som var formand for Brædstrup Idrætsforening i otte år fra 1986 til 1994.

Annonce

Medlemsrekord i coronatid

Den nu forhenværende formand kunne på generalforsamlingen for nylig i Brædstrup Hallen aflevere en idrætsforening i fin form.


Nu er jeg blevet 72 år og har været formand i 10. Jeg synes derfor, det var tid til at lade yngre kræfter komme til med nye, friske ideer.

Ole Schultz, forhenværende formand for Brædstrup IF


Således kan Brædstrup Idrætsforening for tiden fremvise 1093 medlemmer, hvilket er det største medlemsantal nogensinde. Det sker på trods af en lang periode med corona-restriktioner og nedlukninger, som har fået mange medlemmer til at droppe deres medlemskaber af sportsklubber. Samtidig kunne hovedkassereren fremvise en god økonomi i foreningens 10 afdelinger.

- Det er et godt spørgsmål, hvordan vi kan gøre det, når man tænker på, at vi har været igennem et frygteligt år med mange nedlukninger. Men vi har mange aktiviteter i gang i alle afdelinger, og så har vores medlemmer været gode til at bakke os op, siger Ole Schultz.

Annonce

Ny formand valgt

Som afløser i formandsstolen for Ole Schultz blev Thomas Jensen valgt.

Den nye mand på posten er 38 år, uddannet skolelærer og bor i Brædstrup med sin familie. Han er ikke helt ukendt med BIF, da han så at sige er opvokset med klubben, idet både hans far, Jens Fr. Jensen, og hans mor, Lissy Jensen, begge i mange år var aktive i BIF som hjælpere og bestyrelsesmedlemmer.

Sidst har Thomas Jensen været aktiv i Brædstrup HK som næstformand. Han har holdt en pause med foreningslivet i et års tid, men er nu klar til at overtage posten som hovedformand i BIF med nye kræfter og ideer.

- Nu får Thomas mulighed for at prøve sine ideer af, og jeg har lovet, at jeg nok skal hjælpe ham godt i gang, og når han har behov. Jeg tror, at Thomas er den helt rigtige løsning for BIF, siger Ole Schultz.

Ved generalforsamlingen var der også farvel til et andet bestyrelsesmedlem. Marianne Overvad ønskede at stoppe i hovedbestyrelsen efter 15 år, hvoraf de 10 år har været på posten som sekretær. De øvrige valg til BIF`s bestyrelse var genvalg.

Selvom om Ole Schultz nu har sagt farvel til Brædstrup IF, så forlader han dog ikke foreningslivet helt. Han er stadig formand for den selvejende institution Sports Hallerne i Brædstrup og er medlem af Lions Brædstrup.

Annonce
Annonce
Brædstrup Avis

Løb tør for doser: Vaccination uden tidsbestilling trak både 12- og 86-årige til

Annonce
Annonce
Brædstrup Avis

Ensomheden skal drives væk: Ældre spiser sammen i Brædstrup

Annonce
Forsiden netop nu
Brædstrup Avis

Kommunen investerede i ny badesø, men giftige alger lukker søen igen og igen for badende

Brædstrup Avis

Kørelærer gennem 50 år er bekymret: Der er kommet 'klumper i systemet'

Brædstrup Avis

Natur-paradis blev mere frit: Køer, fugle og fisk trives i Klosterkær

Brædstrup Avis

Folkeparken fik et løft: Byen har fået et dejligt åndehul her

Brædstrup Avis

Lokalsamfund søger butiksleder: Nim skal bruge en ny købmand

Brædstrup Avis

Otte lokale foreninger fik ekstra penge

Brædstrup Avis

Få dine planter helskindet gennem ferien

Brædstrup Avis

Fire års forarbejde er tæt på deadline: Tre nye byporte skal på plads før stor fest

Brædstrup Avis

Skolestart? Øv trafiksikkerhed allerede i sommerferien

Brædstrup Avis

Munter butiksejer: Vi spiller hinanden stærke i Brædstrup

Brædstrup Avis

Turbo på seniorerne: Ældre Sagen er oppe i omdrejninger igen, men der mangler hænder

Brædstrup Avis

Snart bliver første spadestik taget til en dyr udvidelse af genbrugsplads: Pas på kø og ventetid de kommende måneder

Brædstrup Avis

Fest i gaderne: Forvandlet midtby fejres med musik og togkørsel

Brædstrup Avis

Plante-paradis slår dørene op: Fuchsia-Peter varmer op til Fuchsiaens Dag

Brædstrup Avis

Vær strategisk og spar på din vandregning

Brædstrup Avis

Kendt Brædstrup-borger bliver ny formand for lokalrådet

Brædstrup Avis

Nyt samlingspunkt på handelsgade: Selvstændige skaber et kreativt fællesskab

Brædstrup Avis

By har ligget i et sort mobilhul i årevis: Nu kommer der en 42 meter høj antennemast

Brædstrup Avis

Tag på skattejagt i Horsens, Odder, Tunø og Juelsminde: Sommerpræmierog vind stor sommerpræmie

Brædstrup Avis

Eks-skoleleder siger farvel til friskole med tungt hjerte

Brædstrup Avis

Cykelryttere i gang igen

Annonce