Annonce
Brædstrup Avis

Her er de nye menighedsråd

Brædstrup Kirke. Arkivfoto: Morten Pape
De nye menighedsråd er nu klar.
Annonce

Tirsdag 15. september var der valgforsamling til de lokale menighedsråd. Her bringes en oversigt over de valgte til de nye menighedsråd.

1 Tønning-Træden

Valgt til Tønning og Trædens sognes menighedsråd:

Valgt til Tønning Sogns menighedsråd:

Jørgen Dahl

Inga Pedersen

Carl Blaschke

Stedfortræder:

Lisbeth Annette Svensson

Valgt til Træden Sogns menighedsråd:

Hanne Svendsen

Annette Lindgren

Rikke Riber Kjær

Ingen suppleanter fra Træden

Antal deltagere i valgforsamlingen: 11

2 Tamdrup

Valgt til Tamdrup Sogns menighedsråd:

Joan Staun

Bente Skov

Orla Svendsen

Stig Nyborg

Dorte Larsen

Merete Jensen

Jan Gaarden

Stedfortrædere:

Jette Henriksen

Jan Frandsen

Antal deltagere i valgforsamlingen: 16

3 Tyrsting-Klovborg

Valgt til Tyrsting-Klovborgs menighedsråd:

Fra Tyrsting:

Annegrete Jette Bie

Vera Roed

Stedfortrædere:

Elisa Pedersen

Svend Roed

Klovborg:

Mariann Bang-Madsen

Bodil Jensen

Rune Grand Graversen

Vagn Hougaard Sørensen

Kirsten Margrethe Hansen

Stedfortrædere:

Anne-Mette Møller

Finn Tukjær Schmidt

Bente Aarup Bjørnkjær

Anni Laila Thulstrup.

Antal deltagere i valgforsamlingen: 32

4 Nim

Valgt til Nims menighedsråd:

Anna Krestine Kudsk

Otto Chr Wallin Borch-Andersen

Joakim Bomberg Andersen

Ann Videbæk Hussmann Hansen

Birthe Jensen

Stedfortrædere:

Lilli Rasmussen Uth

Ove Sølvsten

Antal deltagere i valgforsamlingen: Otte

5 Underup

Valgt til Underups menighedsråd:

Alice Hougaard Jørgensen

Helle Tiphede Snedker

Stedfortrædere:

Keld Illemann

Kirsten Jensen

Underup menighedsråd har valgt to medlemmer til menighedsrådet og to stedfortrædere.

Grunden til at der kun er valgt 2 er, at Underup og Nim menighedsråd bliver slået sammen i næste periode.

Antal deltagere i valgforsamlingen: Ni

6 Lundum

Valgt til Lundum Sogns menighedsråd:

Willy Suhr Rasmussen

Hanne Elsebet Skovsgaard

Hans Jørgen Christensen

Jens Thaysen

Hans Sørensen Doktor.

Stedfortrædere:

Henrik Callesen Fuglsang

Johannes Aagaard Saugbjerg

Mac Allan Bjerrum Pedersen

7 Østbirk

Østbirk Valgt til Østbirk Sogns menighedsråd:

Marianne Krogh

Jørgen Døssing Jepsen

Joan Kattrup Brok

Anne Sørensen

Henriette Gadeberg

Maj Britt Landbo

Aage Sørensen

Stedfortrædere:

Jens Martin Grove

Rene Rose Christensen

Antal deltagere i valgforsamlingen: 114

8 Hatting

Valgt i Hatting Sogn:

Arne Jacobsen

Erhard Nielsen

Grethe Hummeshøj

Kaj Hüttel

Karl Johan Hoe

Kristian Duch

Stedfortrædere:

Voldborg Ditlevsen

Helge Simmelsgaard

Grethe Laursen

9 Hansted

Valgt i Hansted Sogn:

Carl Oluf Madsen

Annette Ravn

Elisabeth Rasmussen

Birte Christensen

Finn Olsen

Søren Christensen

Lone Dagnæs

Stedfortrædere:

Palle Hansen

Palle Nielsen

Karie Helbo

10 Brædstrup

Valgt i Brædstrup Sogn:

Henning Emil Jensen

Kirstine Brun Skifter

Hanne Rasmussen

Rasmus Scmidt

Inger Hørløkke Jensen

Benthe Dahl Hansen

Peter Møller Mathisen

Kirstine Grene Olsen

Stedfortrædere:

Anne Kristensen

Britta Würz

11 Grædstrup

Valgt i Grædstrup Sogn:

Jens Christian Nielsen

Jane Nielsen

Mette Oksbøl

Mette Marie Andersen

Lene Loftager Jensen

Stedfortrædere:

Tove Hansen

Dorte Christensen

12 Sdr. Vissing

Valgt i Sdr. Vissing Sogn:

Laila V. Gormsen

Birte Olesen

Asbjørn H. Kristensen

Christoffer Håkonssen

Klaus Nielsen

Stedfortrædere:

Søren Larsen

Jane Gertsen

13 Voerladegård

Valgt for Voerladegård Sogn:

Kurt M. Sand

Mette P. Heissel

Jacob F. Nielsen

Erik Kirkegaard

Lars H. Linneberg

Stedfortrædere:

Karin F. Boe

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Brædstrup Avis

BIF-vinderen er fundet

Annonce