Annonce
Ugeavisen Bramming

Rideklub fejrede fødselsdag med stævne

Bramming Rideklub holdt 20-års fødselsdagsstævne i weekenden. 70 af klubbens medlemmer deltog. Foto: Prebens Foto og Video

Lørdag og søndag var der ridestævne for medlemmer af Bramming Rideklub, som fejrede klubbens 20-års fødselsdag.

Annonce

Bramming: 20 år er der gået, siden daværende borgmester Egon Lorenzen og Tage Ussing, hovedmanden bag byggeriet af Bramming Rideklubs ridecenter, siddende i en hestevogn kunne åbne klubbens ridecenter på Fiskerivej. I den anledning var der i forgangne weekend inviteret til ridestævne for klubmedlemmer. Og de mødte talstærkt op.

- Godt 70 ryttere startede i disciplinerne spring og dressur. Derudover havde klubbens stævneudvalg arrangeret klasser i pas de deux og i spring uden sadel. Det var til stor underholdning for både ryttere og tilskuere, fortæller klubbens formand, Karsten Nielsen.

Han glæder sig over et rigtigt hyggeligt stævne.

- Det var med flotte opvisninger af både børn og voksne fra klubbens medlemsskare.

Bramming Rideklub

Bramming Rideklub har 170 medlemmer.I anledning af fødselsdagen fik rideklubben en donation fra SE's vækstpulje på 20.140 kroner.

Bramming Rideklub holdt 20-års fødselsdagsstævne i weekenden. 70 af klubbens medlemmer deltog. Foto: Prebens Foto og Video
Annonce

Gode faciliteter

Selvom ridecentret nu har eksisteret i 20 år, kan det stadigt tilbyde de bedste forhold for både heste og ryttere, siger Karsten Nielsen

- Vi vedligeholder og forbedrer løbende faciliteterne på Fiskerivej. I år har vi blandt andet fået et nyt udendørs højttaleranlæg, bunden i ridehallen er blevet ekstra vedligeholdt, og det var en stor glæde, at SE-Vækstpuljen har givet os mulighed for at etablere ny energisparende LED-belysning på vores udendørsbane, fortæller Karsten Nielsen.

Fra præmieuddelingen ved Bramming Rideklubs 20-års fødselsdagsstævne. Foto: Prebens Foto og Video
Annonce

Frivilligt arbejde

Det er klubbens mange frivillige i medlemsskaren, som står for det praktiske arbejde med de mange opgaverne. Det er også klubbens frivillige medlemmer som står bag stævnerne på Fiskerivej, og det næste bliver til maj, hvor Bramming Rideklub traditionen tro arrangerer et stort D-stævne, hvor ryttere fra hele landsdelen kommer til Fiskerivej.

Bramming Rideklub holdt 20-års fødselsdagsstævne i weekenden. 70 af klubbens medlemmer deltog. Foto: Prebens Foto og Video
I anledning af fødselsdagen fik Bramming Rideklub en donation fra SE's vækstpulje på lidt over 20.000 kroner. Foto: Prebens Foto og Video
For 20 år siden kørte Brammings davørende borgmester Egon Lorentzen og Tage Ussing i hestevogn, da Ridecentret på Fiskerivej blev åbnet
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Bramming

Stress / stress af

Ugeavisen Bramming

Julemarked aflyst

Annonce