Annonce
Ugeavisen Bramming

Badmintonklub står foran skæbnemøde: Opløsning truer

To garvede og ivrige badmintonspillere og klubmedlemmer: Æresmedlem Leif Jensen og Bo Due-Frederiksen, der er mangeårigt bestyrelsesmedlem. Foto: Privat
Der lægges op til nedlæggelse af badmintonbklubben og overførelse af aktiviteterne til BIF.

BRAMMING: Når der tirsdag den 1. juni er generalforsamling i Bramming Badminton Club, er det vigtigste dagsordenpunkt, om der skal indkaldes til en ekstraordinær generalforsamling med henblik på nedlæggelse af klubben og overførelse af den aktiviteter til en underafdeling af Bramming Idræts Forening (BIF).

Årsagen er, at Bramming Badminton Club ligesom mange andre klubber har haft problemer med at finde frivillige, der kan og vil varetage de administrative opgaver.

Hvis klubben bliver en underafdeling af BIF, flyttes en masse administrative opgaver fra klubben, så de personer, der kommer til at sidde i et nyt aktivitetsudvalg i Bramming Badminton Club, kan koncentrere sig om deres nuværende aktiviteter.

Annonce

Stor motionsafdeling

Bramming Badminton Club har fortsat en stor motionistafdeling, hvor fire spillere har booket en bane i hallen. Også motionsholdene onsdag aften, hvor man kan møde op og spille med tre andre, er der stor succes med.

For en del år siden startede klubbens æresmedlem, Leif Jensen, en afdeling op for pensionister, som med stor deltagelse spiller hver torsdag formiddag og slutter med en tår kaffe:

-Antallet af fremmødte, som spiller på forskellige niveauer, er faktisk så stort, så Leif bliver nødt til at tage to haller i brug. Også tidligere turneringspillere hygger sig med god badminton torsdag aften, fortæller klubbens mangeårige medlem, Bo Due-Frederiksen i en status over klubaktiviteterne.

Annonce

Færre ungdomsspillere

Til gengæld har antallet af ungdomsspillere været faldende de sidste mange år. For en halv snes år siden var Bramming Badminton Club med en ungdomsafdeling på omkring 140 spillere én af de største i området.

-Desværre er antallet af ungdomsspillere faldet markant de sidste mange år, og da klubben samtidig har været påvirket af COVID-19, er det svært at sige, hvor mange ungdomsmedlemmer, vi har fra den nye sæson, som starter i august/september.

-Men èn ting er sikkert: Hvis vi fortsat skal have en ungdomsafdeling i Bramming Badminton Club, skal vi have nogle nye personer i aktivitetsudvalget, som kan være med til at starte sæsonen op for vores ungdomsspillere, fastslår Bo Due-Frederiksen og tilføjer, at tidligere medlemmer af bestyrelsen selvfølgelig vil hjælpe med opstarten.

Annonce

Okay økonomi

Bramming Badminton Club har en tilfredsstillende økonomi, så der kan fortsat tilbydes træning til ungdomsspillere samt tilbydes forskellige aktiviteter.

-Jeg vil gerne opfordre klubbens medlemmer - herunder forældre til ungdomsspillere - til at møde op til klubbens generalforsamling, så vi i fællesskab kan drøfte klubbens fremtid, slutter Bo Due-Frederiksen.

Generalforsamlingen holdes den 1. juni kl. 19.00 I Bramming Fritids- og Kulturcenter.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Bramming

Storkereden varsler frugtbarhed i Endrup

Annonce
Annonce
Ugeavisen Bramming

Esbjerg Kommune tager hånd om erhvervspraktikken: Ny portal skal sikre bedre muligheder

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Bramming

Kraftig stigning i antal forældre, der vælger privat børnepasning

Ugeavisen Bramming

Derfor valgte vi privat børnepasning

Ugeavisen Bramming

Lone kan lide roen i hverdagen

Ugeavisen Bramming

Jeanette har aldrig fortrudt, hun blev selvstændig indenfor børnepasning

Ugeavisen Bramming

Efter et halvt år er Tine ikke i tvivl: Det var den rigtige beslutning

Ugeavisen Bramming

Vi skal stå sammen i Bramming

Ugeavisen Bramming

Trafikkaos slutter kommende weekend

Ugeavisen Bramming

Motion og sundhed

Ugeavisen Bramming

Coronaår giver forsamlingshus et acceptabelt underskud

Ugeavisen Bramming

Tid og forfald

Ugeavisen Bramming

Familievenligt sankthansbål på Skøjtesøen

Ugeavisen Bramming

Per har fire roller i 7-kantens ”Fyrtøjet”

Ugeavisen Bramming

BB slap helskindet gennem 2020

Ugeavisen Bramming

Solvejg vil stå på pinde for lånerne. Nu går hun på pension

Ugeavisen Bramming

Kollektiv fodboldfest i Hunderup

Ugeavisen Bramming

Hunderup-Sejstrup bliver landets første grønne landsby

Ugeavisen Bramming

Har du set hund, der er løbet langt hjemmefra?

Ugeavisen Bramming

Efterlyser aktiviteter på Banegården

Ugeavisen Bramming

Politi på opgave: Hallo, der er altså ensrettet her

Ugeavisen Bramming

Fremgang på 200 procent: De helt unge vil være spejdere i Bramming

Ugeavisen Bramming

Nye medlemmer strømmer til hos spejderne i Gørding

Annonce