Søby: For femte år i træk arrangerer Søby Brunkulsmuseum "Musik På Scenen" med Videbæk Harmonikaklub. Det sker lørdag 3. august fra klokken 14. Det kan trække godt med folk til, og der plejer at komme over 300 gæster.
Når Videbæk Harmonikaklub underholder, kommer gæsterne til at mindes gamle dage, for de fleste kender melodierne og kan synge med.
Videbæk Harmonikaklub opstod helt tilbage i 1985. For tiden har ensemblet 14 medlemmer.
Repertoiret på 170 melodier er meget blandet og valgt af klubbens egne medlemmer. Det spænder fra det meget enkle til det mere avancerede - fra spillemandsmusik til let klassisk og med fællessang undervejs.
Nyheder i museet
På festpladsen åbner museet den traditionelle kiosk med diverse forplejning, hvor den nyindkøbte grill i år får premiere, men det er også tilladt at medbringe egen forplejning.
Selve museet byder på flere nyheder, da museet har fået legeplads, tipvogne og andre effekter. Årets store hit er dog en udstilling i smedjen med Evald Eybyes modeller af originale lastbiler, gravemaskiner, togvogne og anden materiel. Og så er det muligt at se den næsten færdige udvendige renovering af Voldsgaard.