Annonce
Den lille Avis

Håndboldklub hædrede spillere og trænere

Årests spiller i 2. division damer: Simone Kjærgaard
Annonce

Ejstrupholm: Håndboldklubben Ejstrup/Hærvejen har holdt afslutningsfest for klubbens medlemmer. Søndag 25. marts holdt klubben afslutningsfest for alle ungdomsholdene. Der var god opbakning til arrangementet, og festudvalgt havde sørget for et fint program med kåring af året spiller på de forskellige hold, små sjove konkurrencer, og festlighederne sluttede med burger og pommes frites - og så skulle de unge mennesker naturligvis ind i hallen og lege lidt med en bold for sidste gang i denne sæson, fortæller klubbens formand Susanne Andersen.

Årets ungdomsspillere i Ejstrup/Hærvejen sæsonen 2017-2018:

U-10 Piger C: Emma Kjærvad og U-10 Piger B: Mille Juul

U-12 Piger C: Annemette Fogtmann

U-12 Drenge C: Magnus B. Frederiksen

U-14 Piger B: Signe Villert Jensen

U-14 Drenge A: Oliver Svaneklink

Årets Hold: U14 Drenge A

Drengene har vundet deres pulje og skal således deltage i kredsmesterskabet.

Årets trænere: Lotte Lynge og Hanne Dam
Annonce

Seniorer

Onsdag 28. marts holdt klubben traditionen tro afslutningsfest for U-18 og hele seniorafdelingen, hvor årets trænere og spillere blev kåret ligesom Richard Andersens mindepris blev uddelt til en person der i mange år har gjort en kæmpe forskel i håndboldklubben.

Richard Andersens Mindepris: Hanne Thisgaard

Årets trænere: Lotte Lynge og Hanne Dam

Hyldest og tak til Martin Ritto, der stopper i klubben efter denne sæson.

Årets spillere: U-18 Piger: Andrea Johansen.

Serie 3 damer: Rita Fibiger

Jyllandsserie damer: Karin Kristensen

2. division damer: Simone Kjærgaard

Serie 1 herrer: Klaus Thomsen og Serie 2 herrer: Nichlas Kristensen

- Klubben vil gerne takke alle spillere, trænere, holdledere og andre frivillige, der har været med til, at vi endnu engang har haft en dejlig håndboldsæson i EGF/HHK. Også en stor tak til sponsorer og publikum, der trofast har støttet holdene gennem hele sæsonen. Planlægningen af næste sæson er i fuld gang, og træningstiderne lægges på klubbens hjemmeside www.egf-hhk.dk og på facebook gruppen EGF/HHK i juni måned, skriver Susanne Andersen på klubbens vegne.

Årets Hold: U14 Drenge A
Årets spiller for U-12 Piger C: Annemette Fogtmann
Årets spiller for Jyllandsserie damer: Karin Kristensen
Årets spiller for serie 3 damer blev Rita Fibiger.
Der vankede også hæder til den afgående træner Martin Ritto (t.v.), der her ses med Michael Dam fra bestyrelsen.
Richard Andersens Mindepris gik til Hanne Thisgaard
Årets spillere i serie 1 herrer: Klaus Thomsen og serie 2 herrer: Nichlas Kristensen
Årets spiller for u-18 Piger: Andrea Johansen
Årets spiller for U-14 Drenge A: Oliver Svaneklink
Årets spiller for U-12 Drenge C: Magnus B. Frederiksen
Årets spiller for U-14 Piger B: Signe Villert Jensen
Årets spillere U-10 Piger C: Emma Kjærvad og U-10 Piger B: Mille Juul
Annonce

Mest læste

Annonce
Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Den lille Avis

Nyt vandværk skal indvies

Den lille Avis

Vandkunst udsat for hærværk

Mest læste

Seneste nyt

Den lille Avis

Sommer som i gamle dage

Annonce