Annonce
Den lille Avis

Stormylder på veterantræf

Lange rækker af veteranbiler kunne opleves ved Cafeteria Kroen tirsdag 7. august. Privatfoto
Annonce

Hampen: Midtjysk Veteran Klub (MVK) havde stort fremmøde ved klubbens seneste træf tirsdag 7. august ved Cafeteria Kroen ud mod hovedvej 13 ved Hampen.

Træffet, der fandt sted i strålende sol, samlede ikke mindre end 90 køretøjer af alle slags, og det var rekord for i år. Hele det grønne område ved Cafeteria Kroen var fyldt, oplyser klubbens formand Erik Christiansen.

På træffet kunne man både se veteranbiler, traktorer, gamle knallerter, scootere og motorcykler og mange andre køretøjer. Gamle folkevogne, Ferguson-traktorer, amerikanerbiler og endda en goggomobil var noget af det, man kunne opleve ved stævnet, hvor også lidt nyere klassikere fra 70'erne var til stede.

Ikke kun biler, men også en hel del traktorer var mødt op til træffet. Privatfoto
Eksotiske amerikanerbiler var der en del af ved MVK-træffet. Privatfoto
Annonce

Mest læste

Annonce
Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Den lille Avis

Nyt vandværk skal indvies

Den lille Avis

Vandkunst udsat for hærværk

Mest læste

Seneste nyt

Den lille Avis

Sommer som i gamle dage

Annonce