Jerlev: Det kommer til at vrimle med to-hjulede køretøjer i Jerlev 3. juli. Først og fremmest kommer cykelrytterne i Tour de France-feltet susende gennem landsbyen, men der bliver også rig mulighed for at se masser af skinnende motorcykler denne dag.
Her forventes der nemlig at komme bikere til fra hele landet for at være med til den gule festdag, som en styregruppe i Jerlev er i fuld gang med at planlægge. Styregruppen forventer at kunne trække 20-25.000 mennesker til en stor folkefest i Jerlev.
Det passede som fod i hose for en flok danske bikere, som havde et stort ønske om at mødes langs en af etaperne for at byde deltagerne i årets Tour de France velkommen til Danmark.
- Bikereventen startede i januar, hvor Jan Lund, en af idémagerne, optog en dårlig video med sin mobiltelefon. Den blev delt på Facebook og vist cirka 51.000 gange via diverse netværk, lyder det i en pressemeddelelse fra Jan Lund.
Med den tydelige indikation af, at der var opbakning til at gennemføre sådan en event, begyndte jagten på et sted, hvor der var plads til mange motorcykler. Et sted med plads til 5.000-8.000 motorcykler.
- Det var ikke let, da mange restriktioner kom på tværs fra forskellige myndigheder. Men efter en henvendelse til Vejle Kommune opstod der kontakt med Jerlev, lyder det i pressemeddelelsen.
- Vi kunne se, at de gode mennesker i Jerlev var langt i deres planlægning, så det var en appelsin i vores turban, nemlig bare at hoppe på, fokusere på at skabe kontakt og sende indbydelse til MC kuske i Danmark enten solo eller i en klub, siger Jan Lund og forsætter;
- Vi vil gerne vise vores klubkultur og gennem vores passion for motorcykler byde deltagerne velkommen til Danmark. Vi udleverer gule caps og flag, så den gule folkefest i Danmark bliver noget, som Tour de France-deltagerne vil huske, når de tager de stejle stigninger i bjergene.
Et eventuelt overskud fra bikereventen vil i øvrigt gives til Kræftens Bekæmpelses arbejde for kræftsyge børn.
Jan Lund, idemagerVi vil gerne vise vores klubkultur og gennem vores passion for motorcykler byde deltagerne velkommen til Danmark.