Fredericia: - Mad betyder alt for os. Siden vi var helt små, har vi elsket at spise min mors arabiske mad og hjulpet hende med at lave det. Jo ældre vi bliver, desto mere nysgerrige er vi blevet, for man kan jo ikke fungere uden mad og slet ikke god mad. Den skal være lavet fra bunden og med hjertet, forklarer 23-årige Abdullah Hassan.
Den seneste tid har budt på et nyt kapitel for både ham og hans brødre Mohammed Hassan, 20, og Ali Hassan, 16.
I begyndelsen af juli åbnede de nemlig spisestedet Shawarma nr. 1 i Danmarksgade 27B, hvor Afandi tidligere holdt til.
- Vi er meget glade for at lave mad og bruger meget tid på at se madvideoer på Youtube, forklarer Abdullah Hassan, der ved siden af arbejdet skal studere til automationsteknolog efter sommerferien.
Roller på plads
Brødretrioen bor i Fredericia, hvor de til daglig bruger meget tid sammen med familien, som består af en søskendeflok på i alt seks.
Det er dog primært de to ældste Abdullah og Mohammed, som man vil møde, når sulten skal stilles. Og rollerne imellem brødrene er på plads.
- Mohammed er den generte, men også den bedste til at lave mad. Omvendt er jeg mere udadvendt og står primært for at give den gode service ved kassen, lyder det symptomatisk fra Abdullah Hassan.
Brormand, Mohammed, ikke har så meget at indvende imod den beskrivelse.
Han er til gengæld glad for muligheden om at starte virksomheden, som han står som ejer af.
- Det er fedt at være selvstændig, så man står med ansvaret og ikke skal lade sig styre af, hvad andre bestemmer, forklarer Mohammed Hassan.
Anderledes menukort
Hos Shawarma nr. 1 byder menukortet blandt andet på manaish, som bedst kan beskrives som en slags pizza med et arabisk tvist i krydderier og tilbehør. Og det er ikke tilfældigt, at brødrene har valgt at gå lidt andre veje end de velkendte pizzeriaer og grillsteder.
- Vi bliver også nødt at være kreative, for at vi ikke bare er et af mange madsteder i Fredericia, som tilbyder det samme. Manaish har en stor betydning for os og bliver spist, lidt som man kender det til en dansk brunch, for der er mange forskellige slags, forklarer Abdullah Hassan.
Foruden syv forskellige manaish tilbyder han også balkanretterne pljeskavice og cevapcici. Der er dog også velkendte retter såsom burger med sprød kylling, hotdog med kyllingepølse og forskellige bokse med pommes frites. Det bedst sælgende er dog shawarmarullen.
Håber på at udvide
Selvom starten har budt på udfordringer i form af coronaen, der udsatte åbningslysten, har brødrene Hassan store planer for Shawarma nr. 1.
- Vi er ikke startet for at blive millionærer, men fordi vi brænder for arbejdet og nyder det, selvom det kan være hårdt og omfattende, siger Abdullah Hassan.
Abdullah HassanVi er ikke startet for at blive millionærer, men fordi vi brænder for arbejdet og nyder det, selvom det kan være hårdt og omfattende.
Han håber blandt andet på, at ovnen på sigt kan udskiftes, så der kan være plads til flere end de seks manaish, der i øjeblikket er plads til på en gang,
- Men vi må tage et skridt ad gangen. Lige nu koncentrerer vi os om at gøre det bedste, vi kan, siger han.
Og målet er klart.
- Vi vil være nummer et i Fredericia, lyder det.
Shawarma nr. 1 holder åbent alle ugens dage 10-21.