Annonce
Elbobladet

Isbjørnen skal måske stå over for Trump Tower

Poul Jacobsen, formand for Fredericia Kunstforening, kunne fredag præsentere foreningens største og mest ambitiøse udstilling nogensinde med Jens Galschiøt-skulpturer. Foto: Marianne Husted

Publikum strømmede i stort tal til fernisering på Jens Galschiøt-udstilling i Ridehuset på Øster Voldgade.

Fredericia: Der var trængsel i Ridehuset ved den gamle Bülows Kaserne, da Fredericia Kunstforening fredag havde inviteret til fernisering på foreningens udstilling med skulpturer af Jens Galschiøt. Midt i den store imponerende hal kom de flere hundrede fremmødte i selskab med en række små figurer. Blandt andet den 60 meter lange skulptur 550+ 1, der symboliserer det antal mænd, som en enkelt københavnsk prostitueret betjener i løbet af et år.

Kunstværkerne introducerede en glad formand for Fredericia Kunstforening, Poul Jacobsen, der kunne byde velkommen til foreningens hidtil største udstilling, som ikke alene sætter sit præg på hallen, men også på byen frem til 10. september, da 14 store Jens Galschiøt-skulpturer er placeret både på havnen, gågaden og langs Øster Voldgade.

Der var en stor publikums-interesse, da Fredericia Kunstforening fredag havde inviteret til fernisering. Foto: Marianne Husted

Neil Young og Al Gore

Han kunne fortælle, at isbjørnen, som er opstillet næsten ud for ridehuset, ikke er det væsentligste ved kunstværket. Det er derimod grafen, som viser menneskers CO2-forbrug. Den skal forlænges 24 centimeter, inden kunstværket fortsætter til Bonn. Så meget er CO2-forbruget nemlig steget, siden kunstværket blev færdigt.

Jens Galschiøt arbejder lige nu på et samarbejde med politikeren Al Gore, tidligere vicepræsident i USA, og musikeren Neil Young om at få opstillet Isbjørnen i Central Park i New York - lige over for Trump Tower som en kommentar til præsidentens klimapolitik, kunne formanden også fortælle.

Det var i øvrigt en travl formand, for han står denne weekend også for sommertræf i Fredericia for klubben Citroën Traction Avant Danmark. Derfor vil man i weekendens løb kunne beundre de mange biler rundt omkring i Fredericia.

Midt i ridehallen er placeret den 60 meter lange skulptur 550+1 som er en kommentar til prostitution. Foto: Marianne Husted
Annonce

Lover ikke noget

Poul Jacobsen havde dog tid nok til udstillingen og til at opfordre de mange gæster til at melde sig ind i kunstforeningen, inden kulturudvalgsformand Lars Ejby Pedersen (S) fik ordet, da borgmester Jacob Bjerregaard havde fået forfald.

Fra ham lød der en stor opfordring til at tage turen rundt til de mange kunstværker. Sidst der var en Jens Galschiøt-udstilling i Fredericia, endte Fredericia Kommune med at købe kunstværket Guldkalven, der står på Rådhuspladsen. Kulturudvalgsformanden ville dog ikke på stående fod love, at Guldkalven får permanent selskab af endnu en Galschiøt-figur, smilede han, inden der var vin og snacks til de mange gæster.

Galschiøts isbjørn skal til Bonn efter udstillingen i Fredericia. Og måske ender den over for Trump Tower i New York. Foto: Lasse Hansen
Annonce
Annonce
Elbobladet

Fredericialandkortet: Ibi Støving er vild med Fredericia

Annonce
Annonce
Elbobladet

Ny lokalkoordinator skal styrke indsats for psykisk sårbare

Annonce
Forsiden netop nu
Elbobladet

Ny cykelforretning åbner i vestbyen: - Vi vil skille os ud

Elbobladet

Sidste chance for at indstille kandidater: Handels- og kulturlivet fortjener en hyldest, mener jurymedlem til Byens Bedste

Elbobladet

Koncert med Randers Kammerorkester

Elbobladet

Træt af at se tv i sofaen med din partner? Prøv dette i stedet

Elbobladet

Camilla knuser cancer med hjemmebag

Elbobladet

Erfaren fynbo åbner ny køreskole i Fredericia: - Det er da her, jeg skal være

Elbobladet

Præstens klumme: Tid er liv, og livet bor i hjertet

Elbobladet

Hvor der er en vilje er der en vej - også for orblinde

Elbobladet

Se de mange billeder: Fredericia har ofte stået på dronningens visitliste i 50 år

Elbobladet

Guldsmed flytter til gågadens smykkecentrum: - Jeg glæder mig så meget

Elbobladet

Støtten til det lokale handels- og kulturliv betyder meget for jurymedlem: - Fredericia har alt, hvad vi har brug for

Elbobladet

Mange kommer til skade: Disse farer lurer på legepladsen

Elbobladet

Pingvinerne fra volden er væk igen: Hemmelig kunstner har mere end bare smil i tankerne

Elbobladet

Malene led af angst og depression: I dag hjælper hun frivilligt andre i samme situation

Elbobladet

Det lokale handelsliv har udviklet sig til det bedre, mener jurymedlem til Byens Bedste

Elbobladet

Susan kan fejre 45 år i samme sportsbutik: - Jeg har aldrig overvejet at lave andet

Elbobladet

Uventede problemer lurer på årets skiferie

Elbobladet

Årets hund er fundet: For første gang må to hunde deles om prisen

Elbobladet

Toyota investerer 100 milliarder i ny batteriteknologi

Elbobladet

Den sidegevinst havde han ikke regnet med: Corona har åbnet en ny verden af samvær og velgørenhed for Bo

Elbobladet

Autoskrot flytter adresse - rykker ind i tidligere olieanlæg på Vejlbyvej

Annonce