Annonce
Give Avis

Kan man gå til ridning uden hest? Jeps, Give Egnens Rytterforening udvider nu med kæphesteridning

Give Egnens Rytterforening vil efter sommerferien tilbyde børn at gå til kæphesteridning på rideskolen. Lørdag den 19. juni tog man forsmag på løjerne ved klubbens dressur-stævne. Og ungerne elskede det.Foto: Jim Hoff
Ny sportsgren på vej til lokal rideklub, der nu vil tilbyde kæphesteridning for de yngste

GIVE: Den lokale rideklub i Give, Give Egnens Rytterforening, er i gang med at udvide konceptet for foreningens medlemmer.

I forbindelse klubbens stævne i D-dressur lørdag den 19. juni blev der præsenteret et helt nyt koncept, der som udgangspunkt henvender sig til de mindste borgere. Det handler om kæphesteridning, et tiltag, der i udlandet vinder mere og mere indpas, og som rides af både børn, unge og voksne på konkurrenceniveau.

Det er dog ikke her, man starter i GERF. Her er det den legende tilgang til ridningen, der er i fokus. Og man vil etablere et samarbejde med børnehaven, der ligger lige ved siden af rideskolen med henblik på at tilbyde kæphestetræning til børnehavebørnene.

Annonce

Det fortæller Anette Sørensen fra rideklubbens bestyrelse.

- I dag har vi rigget en bane an til børnene, som kan prøve til med forskellige øvelser, og så er det vores hensigt, at vi går i gang med at tilbyde aktiviteten efter sommerferien.  Det er for børn fra 2-3 årsalderen og opefter, og det er vores bud på at få fat i børnene tidligt og den vej rundt lave noget tidlig talentudvikling. Faktisk er vi en slags first movers på denne her front i regionen, så vi glæde ros til at komme i gang for alvor.

Samtidig med at en stor håndfuld børn legede med kæphestene, var der gang i et dressurstævne i den fantastiske sommervarme på den udendørs ridebane med GERF som arrangør. Her stillede i alt 50 ryttere op, både unge og voksne, hvoraf de 11 var fra GERF.

De lokale ryttere klarede sig med følgende resultater:

Medaljeklasse LD: 1. Isabella Duedahl på Hjorthøjs Quint

2. Lærke Sparvath Johansen på Dahlsminde Golden Tiara

3. Lærke Sparvath Johansen på Dahlsminde Golden Tiara

LA1/LA2/LA3/LA4: 2. Lærke Stausbøll på Festinas Catzano N

Annonce
Annonce
Give Avis

Haveselskabet arrangerer tur til Tinnetgaard

Annonce
Annonce
Give Avis

Ung ridesportsudøver vinder fire guldmedaljer

Annonce
Forsiden netop nu
Give Avis

Efter 40 år som fængselsbetjent i selskab med både bløde og hårde kriminelle: Nu trænger jeg godt nok til at få pulsen og skuldrene ned

Give Avis

Mere kunst og kultur skal gøre børn og voksnes hverdag bedre

Give Avis

96 golfspillere dystede på banen i Give

Give Avis

Det dufter af medaljespil: Fantastisk tennisdag i Gryden endte med sejr til Give efter flere gyserkampe

Give Avis

Den digitale og analoge tidsalder i herligt samarbejde

Give Avis

Fysisk stærke ålborgensere slog Give ud af pokalen

Give Avis

Velkommen til årets første offentlige skulpturvandring

Give Avis

Efterlysningen virkede: Mistænkt for røveriforsøg har meldt sig selv

Give Avis

Lokal ældregruppe på heldagstur til herregården, Ausumgaard

Give Avis

Give åbner: FDF'erne klar til ny sæson men mangler ledere

Give Avis

Politiet søger hjælp: Leder efter formodet gerningsmand

Give Avis

Farvel til Gives karismatiske tennisskriger: Anders Grinderslev rykker til hovedstaden for at blive spiller og træner i KB

Give Avis

August måned skydes i gang i Give med stort udsalg i de lokale butikker

Give Avis

Give bliver tennismekka for en dag: Sport Live sender direkte fra “Gryden”

Annonce