Annonce
Give Avis

Give Udviklingsråd: God ide at Fællesantennen donerer midler til GISK

Give Fællesantenne afholder generalforsamling den 15. juni klokken 19.00 i Ikærhallens cafeteria, hvor et salg af antenneanlægget er det altoverskyggende punkt. Foto: Jim Hoff
En lokal Giveborger vurderer, at et salg af Fællesantennen til Stofa kan være med til at generere 5.000.000 - 6.000.000 kroner til gavn for idrætslivet. Eksempelvis til GISK, som i disse måneder i gang med en stor folkeindsamling, hvor målet er at samle 10 millioner kroner sammen til det nye idrætscenter.

GIVE: Den 15. juni afholder Give Fællesantenneforening generalforsamling klokken 19.00 i Ikærhallens cafeteria. Her vil det altoverskyggende punkt komme til at handle om Fællesantennens mulige salg af foreningen til Stofa.

Debatten om dette punkt har raset her i avisen gennem tæt på et år, og grundet coronasituationen har det ikke været muligt at få afholdt generalforsamlingerne, så man har kunnet få afgjort tingene.

I forbindelse med debatten om et salg af anlægget til Stofa er der indkommet et forslag fra Lars Utoft, der udover at bakke op om et salg, også foreslår at et salg af antenneanlægget skal komme borgerne  til gavn i form af en donation til GISK.

Annonce

Han vurderer, at forslaget kan være med til at generere 5.000.000 - 6.000.000 kroner til gavn for idrætslivet, og som de fleste ved, er GISK i disse uger og måneder i gang med en stor folkeindsamling, hvor målet er at samle 10 millioner kroner sammen til det nye idrætscenter.

Og det er her Give Udviklingsråd (GUR) kommer på banen med en uforbeholden opbakning til Lars Utofts forslag.

Det er nemlig GUR’s anbefaling, at man som medlem af Give Fællesantenneforening, møder op på generalforsamlingen og stemmer ja til tre forslag:

Det handler om udvikling af Give

Bestyrelsens forslag bilag 1: Ændring af §25 stk. 4 – Overskud ved salg skal gå til almene formål i Give By

Bestyrelsens forslag bilag 2: Salg af foreningens anlæg til Stofa – i 2021

Ændringsforslag fra Lars Utoft: Om salg af foreningens anlæg til Stofa samt anvendelse af provenu

Det sidste forslag vil åbne op for muligheden for en donation til GISK, som forslagsstiller Lars Utoft har fremlagt det.

- Netop det nye samlede idrætscenter vil gavne byen på mange fronter. Med en opdatering og udbygning af faciliteterne vil det tiltrække både børn og voksne og være et plus for skolerne. Det vil ligeledes være et plus i forhold til, at trække flere nye borgere til byen, til gavn for både butikker og industri. Vi anbefaler derfor, at medlemmer af fællesantenne foreningen møder op og støtter de 3 forslag,  lyder det i en udtalelse på GURs vegne fra næstformand Carsten Friis Pedersen.

Annonce
Annonce
Give Avis

Den digitale og analoge tidsalder i herligt samarbejde

Annonce
Annonce
Give Avis

Velkommen til årets første offentlige skulpturvandring

Annonce
Forsiden netop nu
Give Avis

Give Fremad ligner en vinder af rækken

Give Avis

Navnekonkurrence: Hjælp zoologisk have med at navngive lille brillebjørn

Give Avis

Jysk doping? Vandt Asgreen DM på æggekage med stegt flæsk?

Give Avis

Flag og balloner gav pote: GHE donerer 18.500 til GISK

Give Avis

DM-guld til Give Cykelklub for flotteste holdindsats

Give Avis

Team Give Elementer fik vist flaget og fik masser af TV-tid

Give Avis

Guldregn over Give: Give Cykelklub hentede både guld og bronze i U19-linjeløbet

Give Avis

GCK-ryttere på VIP-tur med Kasper Asgreen og Brian Holm

Give Avis

U19-herrer: Benhårdt linjeløb afgjort på Rådhusbakken

Give Avis

Give Cykelklub stiller med 7 ryttere til U19-linjeløbet lørdag

Annonce