Annonce
Give Avis

Niels Bjerremand kåret til Årets Spiller i Give Fremad

Efter blot en halv sæson i klubben imponerede Niels Bjerremand (nr. 8) efter sit skifte fra FC GOG hen over sommerpausen så meget, at den dynamiske kantspiller med de mange højintense løb på imponerende vis løb med titlen som Årets Spiller. Foto: Jim Hoff
Efter blot en halv sæson i klubben imponerede Niels Bjerremand efter sit skifte fra FC GOG hen over sommerpausen så meget, at den dynamiske kantspiller med de mange højintense løb på imponerende vis løb med titlen som Årets Spiller.
Annonce

GIVE: I forbindelse med afslutningsfesten i Give Fremad blev der traditionen tro uddelt pokaler og flotte ord til spillerne efter et begivenhedsrigt 2019 på fodboldfronten. Som tidligere beskrevet her i avisen var de tre seniorhold involveret i både op- og nedrykninger henover foråret og efteråret.

Når klubben i januar tager hul på den nye sæson, er det med et serie 1, serie 3 og serie 4 hold på holdplanen.

Dette års afslutningsfest blev afholdt i Søndermarkshallen, hvor en del af spillerne startede med en gang alternativ fodbold, inden man mødtes med resten af flokken til spisning - og et par enkelte øl - i Søndermarkshallens Cafeteria.

Første officielle punkt på dagsordenen stod BU Jylland for, idet unionen var på plads med en repræsentant, der overrakte klubbens mangeårige leder Svend Aage Bach DBUs Guldnål efter imponerende 60 år i klubbens tjeneste.

Herefter skulle der uddeles et hav af pokaler til spillerne, og de blev fordelt således:

Årets Spiller i Give Fremad: Niels Bjerremand (imponerede efter blot 1/2 år i klubben).

Årets talent: Marinus Kristensen (Jørgen Bach-pokalen).

Svend Åge Bach pokalen: Peter Christensen - pokalen gives til en spiller, der yder 100% hver eneste træning og kamp.

Årets rebel: Nikolaj Fejrskov, gives til en kontroversiel spiller der samtidig er en vigtig spiller på førsteholdet.

Årets spiller 2.holdet: Magnus Bitsch

Årets spiller 3. holdet: Jonas Nørtoft

Bedste U 19 spiller i klubben: Christian Barslund

Træningsflid spillere U19: Emil Skriver.

Det står også fast, at Brian Sølund fortsætter som cheftræner, Kristian Rasmussen kører videre som angrebstræner/assistenttræner, og legenden over dem alle, Sv. Aage Bach tager endnu en tørn som holdleder ind i det år, hvor han fylder 90.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Give Avis

Dimissionsfest under Guds himmel

Give Avis

Thyregod Badeland åbner den 15. juni

Give Avis

Sådan åbner hallerne i Give

Annonce