HADERSLEV: Seniorrådet i Haderslev Kommune er nu kommet godt fra start.
Seniorrådet består af 13 medlemmer og er høringspart til kommunalbestyrelsen i ældrepolitiske spørgsmål. Det kan være i forhold til hjemmehjælp, forebyggelse, genoptræning, velfærdsteknologi, boliger, offentlig transport og meget andet.
Seniorrådet har nu planlagt et spændende arrangement, det finder sted onsdag den 8. juni fra klokken 10.30 til cirka 14 i Frøs-Arenaen i Vojens, Stadionparken 7.
Arrangementet er for Haderslev Kommunes borgere, over 60 år og byder på taler, hyggeligt samvær, musik og frokost.
Efter velkomst ved Seniorrådets formand Asta Freund, vil der være foredrag ved sognepræst og foredragsholder Michael Brautch.
Så følger en frokost med snitter, øl, vand, kaffe og småkager og efterfølgende bydes på musik og underholdning ved Børge Solkær Pedersen og Denis McLaughlin, kendt fra Café Ellegaard ved Stursbøl.
Billetter til arrangementet kan afhentes gratis på bibliotekerne i Haderslev, Vojens og Gram fra torsdag den19. maj.
Ønskes der gratis bustransport fra Haderslev eller Gram, skal dette oplyses ved billetafhentningen.