Annonce
Hedensted/Juelsminde Avis

Nicolai Givskov er ny cheftræner i Hedensted IF: Han skal være øverst kommanderende for både lillebror samt tidligere holdkammerater, og flere ændringer i spillestilen kan være på vej

Nicolai Givskov er ny cheftræner for Hedensted IF. Han har tidligere spillet 303 kampe for klubbens førstehold. Foto: Christian Rothausen
Hedensted IF's nye cheftræner, Nicolai Givskov, vil forsøge at ændre danmarksseriemandskabets udtryk på en række punkter. Et mandskab hvoriblandt både lillebror og flere tidligere holdkammerater befinder sig.

Hedensted: Nicolai Givskov er navnet på Hedensted IF's nye cheftræner. Han har tidligere været forsvarsgeneral og anfører for klubbens førstehold, og lørdag havde han sin første kamp i spidsen for de grønblusede. Trænerdebuten endte ud med et 1-0-nederlag på hjemmebane til Aarhus Fremad.

Før kampen havde Nicolai Givskov og den nye assistenttræner, Allan Worsøe, kun haft et træningspas med deres nye trup, hvorfor mange af trænerteamets idéer endnu ikke er ført ud i livet.

- Jeg vil gerne have et meget højere tryk på modstanderen. Jeg vil også gerne have mere kontrolleret boldbesiddelse, således at vi ikke ender ud i perioder, hvor vi bare står og parerer, siger Nicolai Givskov om det udtryk, han gerne vil se fra Hedensted IF i sin tid som cheftræner for klubbens bedste seniorhold.

Annonce

- Det er særligt de to ting, jeg gerne vil have, vi bliver bedre til, fortsætter han.

Jeg vil gerne have et meget højere tryk på modstanderen. Jeg vil også gerne have mere kontrolleret boldbesiddelse, således at vi ikke ender ud i perioder, hvor vi bare står og parerer.

Nicolai Givskov

Assistenttræner skal bidrage med erfaring

Nicolai Givskov er 35 år, og han sætter sig på Hedensted IF's trænersæde uden en fortid med adskillige trænerjobs. Han har tidligere været ungdomstræner i klubben, mens han sidste år tog sig af klubbens næstbedste seniorhold.

- Trænermæssigt og ud fra en spillestil er jeg afklaret i, hvordan jeg vil gøre tingene, siger Nicolai Givskov, som dog ikke lægger skjul på, at den noget ældre og mere erfarne assistent, Allan Worsøe, er med for at sikre nogle nuancer på trænerbænken:

- Det kan være meget rart at have en med noget erfaring, hvis man ser en situation helt skævt. Der kan være nuancer, hvor nogen ser tingene anderledes. Når alt kommer til alt, er jeg dog afklaret i, hvordan vi skal bære os ad.

Fakta om Nicolai Givskov

Alder: 35 år

Antal kampe for Hedensteds førstehold: 303

Tidligere klubber som spiller: Hedensted IF og Holstebro Boldklub

Erfaring som cheftræner: Ungdoms- og serie 1-træner i Hedensted IF

Annonce

Skal lede lillebror og tidligere holdkammerater

Det har været som skrevet i stjernerne, at Nicolai Givskov en dag skulle træne Hedensted IF's førstehold. Den tidligere midterforsvarer er den spiller i klubbens historie med næstflest førsteholdskampe. Han startede i klubben som seksårig og har været i Hedensted IF altid - hvis man ser bort fra et ophold i Holstebro Boldklub på to år.

Derfor kender han også klubben bedre end de fleste, og han er tæt forbundet med flere af danmarksserieholdets nuværende spillere. På venstreback huserer den nye cheftræners lillebror, André Givskov, ligesom Nicolai Givskov og anfører Mathias Kahr Christensen har spillet flere hundrede kampe sammen.

- Jeg ser det som en styrke. Vi skal være en enhed, og vi skal stå tæt sammen i den her periode. Det burde man jo kunne gøre bedre, hvis man også har et godt forhold til hinanden, siger Nicolai Givskov og pointerer:

- Vi har allerede fra den første dag slået fast, at der ikke er noget venskabeligt eller familiært, når vi træner eller spiller kamp. Her er vi nødt til at tage det som trænere op imod spillere. Der skal være en afstand.

Nicolai Givskov er indehaver af DBU's B-licens, men han regner med at opgradere denne til en højere træneruddannelse.

Annonce
Annonce
Hedensted/Juelsminde Avis

Det skal være muligt at opnå permanent opholdstilladelse tidligere end nu

Annonce
Annonce
Hedensted/Juelsminde Avis

Galleri Torup Kunst i Hedensted mangler en kunstner: - Det vil være i Hannes ånd, at det bliver drevet videre

Annonce
Forsiden netop nu
Hedensted/Juelsminde Avis

Mick meldte sig helt frivilligt, da der manglede folk til Hedensted Badminton Klubs bestyrelse

Hedensted/Juelsminde Avis

På gådejagt efter Jeppe Aakjærs usungne sange

Hedensted/Juelsminde Avis

Fremtidsforsker besøger Daugård

Hedensted/Juelsminde Avis

Travl rideklub får hjælp til at købe dyr hest: Nu kan flere gå til ridning

Hedensted/Juelsminde Avis

Ugens politirapport uge 41

Hedensted/Juelsminde Avis

Endnu en sæson med flere danske overnatninger i Juelsminde

Hedensted/Juelsminde Avis

Tv-kendt influencer med 40.000 følgere har været med til at designe kjolerne: Sådan ser konfirmandmode hos Panayotis ud i 2022

Hedensted/Juelsminde Avis

Loge i Horsens har fået ny ledelse

Hedensted/Juelsminde Avis

Læsere anbefaler: Disse brætspil er (også) værd at kaste sig over

Hedensted/Juelsminde Avis

Ung filminstruktør med rødder i Ølsted laver en krigsfilm

Hedensted/Juelsminde Avis

Vi støtter bevarelsen af skolerne i de mindre bysamfund

Hedensted/Juelsminde Avis

Hedensted oplever kæmpe babyboom: Nu skal børnene passes i busser

Hedensted/Juelsminde Avis

Tillid er det særlige råstof, der skaber Danmarks bedste kommune

Hedensted/Juelsminde Avis

Klummen: Har du set kænguruen?

Hedensted/Juelsminde Avis

Byrådskandidater har en vision: Juelsminde som det nye seniorparadis

Hedensted/Juelsminde Avis

Byrådskandidat om rød eller blå borgmester: Vi får forhåbentlig en borgmester, der kan samle alle farver i byrådet

Hedensted/Juelsminde Avis

Genstartsfest i Juelsminde Hallerne

Hedensted/Juelsminde Avis

Kalkmalerier fra 33 kirker omdannet til kunst- og malebog: - Det er fattigt, hvis vi overser den kultur, vi har

Tørring Folkeblad

Husene går som varmt brød i Tørring: Flere boligkøbere vil hjem til barndomsbyen

Hedensted/Juelsminde Avis

Brætspilsfamilie anbefaler:  Tre gode spil at komme i gang med

Hedensted/Juelsminde Avis

Ræs på kontorstol og knuste flasker: Bibliotek ændrer åbningstider grundet unges uvorne opførsel

Annonce