Annonce
Holstebro Onsdag

Tårnhøj venstre back vender hjem til dansk håndbold som TTH-spiller

Dagbladet var med, da Nikolaj Markussen var til lægetjek i på privathospitalet Capio i Viborg, inden han kan tørne ud for TTH. Foto: Johan Gadegaard.
Den tidligere verdens- og europamester Nikolaj Markussen får de kommende fem år hjemmebane i Gråkjær Arena i Holstebro.

Holstebro: Nikolaj Markussen, der i den netop afsluttede sæson har spillet for den europæiske topklub, Veszprém, vender tilbage til den danske liga på en lang kontrakt. De kommende fem år skal venstre backen spille for TTH Holstebro.

- For TTH Holstebro er Nikolaj Markussen et scoop for fremtiden og en topspiller, som skal være med til at opfylde klubbens ambitioner i toppen af den danske liga, fortæller klubben i en pressemeddelelse.

- I Nikolaj Markussen får vi en erfaren spiller, som kan spille med på allerhøjeste niveau, og som besidder helt unikke kompetencer. At en så stærk profil vælger TTH Holstebro gør os stolte, siger TTH-direktør John Mikkelsen.

Annonce

For den to meter og 11 centimeter høje venstre back passer comebacket til den danske liga perfekt. Et år i den ungarske topklub Veszprem har gjort sulten efter og appetitten på tophåndbold større hos bagspilleren, der var med til at vinde VM på hjemmebane i 2019.

- TTH Holstebro har konsolideret sig flot i toppen af den danske liga, og et stærkt fundament er på plads. Klubben er klar til at tage det næste skridt, og det vil jeg rigtigt gerne være en del af. Efter en samtale med klubbens ledelse var det meget tydeligt for mig, at min fremtid lå i TTH Holstebro, siger Nikolaj Markussen.


Jeg kan forhåbentligt også være med til at få TTH Holstebro ud i Europa, så vi kan slås mod nogle af de rigtigt store drenge.

Nikolaj Markussen, håndboldspiller


Med sine mange års erfaring fra blandt andet Skjern, Bjerringbro-Silkeborg, Atletico Madrid og nu Veszprém, er Nikolaj Markussen en rutineret herre på håndboldbanen. Og det er denne viden, han har tænkt sig at bringe i spil i TTH Holstebro.

- Jeg kan med min nationale og internationale erfaring bidrage til, at man er endnu mere rustet til sæsonens kampe, ikke mindst de afgørende kampe sidst på sæsonen. Og så kan jeg forhåbentlig også være med til at få TTH Holstebro ud i Europa, så vi kan slås mod nogle af de rigtigt store drenge, tilføjer Nikolaj Markussen.

Den nye spiller overtager spilletrøje nummer 22 fra Aaron Mensing, som skifter til storklubben SG Flensburg-Handewitt.

Annonce
Annonce
Holstebro Onsdag

Det er blevet sjovere at være chef i Sinnerup: Stor forløsning at tjene penge igen

Annonce
Annonce
Holstebro Onsdag

Nostalgifestivalen aflyses: - Det er fandeme ikke en sjov situation

Annonce
Forsiden netop nu
Holstebro Onsdag

Otte kilometer buketter bliver plukket langs landevejen

Holstebro Onsdag

Forskere og eksperter besøger Skærum Mølle

Holstebro Onsdag

En have, der kan inspirere børnefamilier og bedsteforældre

Holstebro Onsdag

Hitmageren fra Gibraltar kommer alligevel til byen

Holstebro Onsdag

Kristinas 15 år gamle drøm gik i opfyldelse efter en budkrig

Holstebro Onsdag

Sundhed? - Det handler om balancen af maden på tallerkenen

Holstebro Onsdag

I Anoucks parcelhushave kan alle blomsterne spises

Holstebro Onsdag

Du er selv en dyr pige

Holstebro Onsdag

Dag 10 efter mystisk kro-brand: Flere borgere har henvendt sig til politiet med tip

Holstebro Onsdag

Det skal i fremtiden være slut med vandkaos i byen

Holstebro Onsdag

Hold fri, når du holder ferie

Holstebro Onsdag

Helena og Trine skal gøre Holstebro stolte ved OL

Holstebro Onsdag

Stor interesse for den nye festival på Restaurant JA

Holstebro Onsdag

Denne gang skal anlægget fyldes med tilskuere

Holstebro Onsdag

Her foregår genoptræningen på golfbanen

Holstebro Onsdag

Grænsehandel: Så meget skal du spare, før turen er tjent hjem

Holstebro Onsdag

Mandens forklarings-gen

Holstebro Onsdag

Hjemme hos fitnessinstruktøren serveres der både asiatiske retter og mormormad

Holstebro Onsdag

Hvorfor jeg ville være ejendomsmægler?: Det er sådan et sexet erhverv

Holstebro Onsdag

Indsatsleder om brand på Borbjerg Mølle Kro: - Bliv væk og lad os arbejde

Holstebro Onsdag

Efter et år med pandemi og ny direktør: Gråkjær er blevet markant bedre til at tjene penge på sine byggerier

Annonce