Annonce
Holstebro Onsdag

Trehøje Golfklubs damer vandt oprykningskamp over Sæby

Trehøje Golfklubs damer, der søndag sikrede sig oprykning til 2. division, er fra venstre: Lone Hansen, Lilian Andersen, Helle Bjerre, Aase Schou, Conny Tang, Sofie Møller, Laura Boe-Hansen og Sofie Ladekjær. Privatfoto
Annonce

Trehøje: Med en 9-0 sejr over Sæby søndag sikrede Trehøje Golfklubs damer sig oprykning til 2. division. For første gang i klubbens historie spiller damerne i næste sæson i 2. division. På en regnvåd bane i Herning Golfklub var Trehøjes damer ellers bagefter, men en koncentreret indsats på de sidste ni huller skabte den sikre sejr.

Herrerne har allerede sikret sig et hold i 1. division og et hold i 3. division.

- Det er helt fantastisk for klubben, og jeg tror, det kan trække endnu flere spillere til Trehøje Golfklub, siger klubbens formand Lars Ole Wulff i en pressemeddelelse. /exp

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce