Vejle: Robert Jacobsens skulpturer på kanten af ådalen, de berømte gammeldags vafler på museet i Give eller et kig hen over søen til Engelsholm Slot med løgkuplerne.
En ny vandrerute ser i dag, lørdag, dagens lys i Vejle Kommune. Det er en landsbyrute på i alt 139 kilometer. Den har fået navnet Rans Togt, og ruten er delt op i seks etaper, som fører de vandrende forbi i alt 14 landsbyer samt en række større byer som Vejle, Give, Jelling og Egtved.
Selve ruten handler først og fremmest om, at de vandrende får besøgt landsbyerne.
- Ruten er fuld af spændende steder og de mest fantastiske mennesker. Det er det, vi gerne vil have folk til at opleve, når de går turen. Der er store historier som Jelling-monumenterne og små historier om vafler til alle gæster på Give-Egnens Museum, og der er masser af historier, siger Thyge Havgaard Bjerring (V), formand for udvalget for lokalsamfund og nærdemokrati (ULN).
- Vi giver både borgerne i Vejle Kommune og gæster fra andre steder chancen for at opdage, hvorfor hver landsby er speciel, siger Thyge Havgaard Bjerring.
Thyge Havgaard Bjerring (V), formand for udvalget for lokalsamfund og nærdemokratiRuten er fuld af spændende steder og de mest fantastiske mennesker.
Han suppleres af Peter Septrup, der er projektleder på Rans Togt.
- Når nu du er ude at gå, så kan vi kun opfordre dig til at tale med de lokale. Det er den bedste oplevelse, vi kan tilbyde. Derfor er vi også i gang med ni små film om steder og mennesker på ruten, så alle kan få lov at se og opleve de små ting, der gør hvert sted og hver by unik, siger Peter Sepstrup.
Små veje
Ruten går først og fremmest ad små asfaltveje, men turen rammer også grusveje og mindre markstier. Og med 139 kilometer er den ret lang.
- Det er tænkt til at være en rute, alle kan bruge, men det er klart, at der vil være forskellige indgangsvinkler til at gå turen. Nogle vil gå hele vejen og overnatte undervejs, andre tager måske et lille stykke af ruten og så gå en anden vej hjem, og andre igen gør noget helt tredje, siger Peter Sepstrup.
Sporene trykker
Planlægningen af ruten har været undervejs længe, men det har offentliggørelsen af ruten ikke. Tværtimod har kommunen valgt at holde en mere stille profil.
Det skyldes, at kommunen ved påsketid blev fuldstændigt blæst omkuld af den succes, den nye vandrerute "Egtvedpigens Fodspor" opnåede. Det blev til tider kaos på sporet, fordi vandrerne væltede ind, og til sidst måtte kommunen lukke ruten midlertidigt.
- Vi går lidt forsigtigt til værks med Rans Togt, men vi skal omvendt selvfølgelig også fortælle om muligheden. Der er dog også tale om en helt anden slags vandrerute med Rans Togt, for med 139 kilometer vil de vandrende bliver spredt meget mere ud. Vi håber, at folk tager godt mod ruten, siger Peter Sepstrup.
Budgettet for landsbyvandreruten lyder på 770.000 kroner, og selve etableringen af ruten er finansieret af udvalget for lokalsamfund og nærdemokrati.
Seks startsteder
- Ruten har seks startsteder: Vejle, Give, Tørring, Jelling, Egtved og Ny Nørup. Børkop-området er ikke med.
- Ruterne har titlerne Hedeetapen, Vandskeletapen, Vikingeetapen, Bronzeetapen, Ådalsetapen og Hovedkæretapen.
- Man kan overnatte i sheltere undervejs, men ruten får også de vandrende forbi forskellige former for overnatningssteder. Der er også spisesteder langs ruten.
- Du kan læse meget mere om den nye landsbyvandrerute på www.kongran.vejle.dk. Siden bliver løbende udbygget, men her kan du blive klogere på landsbyerne og de mennesker, du kan møde undervejs, og få mere at vide om kultur, natur, historie og landskab på ruten.