Annonce
Jelling Ugeavis

Mød spillerne: Hvorfor går du til esport i Jelling?

Esport er populært - også i Jelling. Klik på billederne og læs, hvorfor de lokale spillere har valgt at gå til esport i en klub. Fotos: Noah Hohn
To erhvervspraktikanter fra Mølholm Skole var med Jelling Ugeavis på arbejde, da vi i sidste uge var til Fortnite-træning hos Jelling Esport.
Annonce

Jelling: For at blive klogere på, hvorfor børn og unge i Danmark spiller så mange computerspil, tog vi ud til den splinternye esportsklub i Jelling.

Blandt klubbens medlemmer er der både veteraner og helt nye aktører i spilverdenen.

Gustav Sundstrøm, 13 år: Jeg elsker esport, fordi det først og fremmest er sjovt at spille med mine venner. Vi elsker at konkurrere og snakke med hinanden imens. Man opbygger et helt andet fællesskab, end man gør med for eksempel fodbold. Du er altid så tæt på dine holdkammerater, at du kan give dem en high five. Jeg har selv spillet computerspil i cirka to år, og jeg er helt sikker på, at esport kommer til at være en af fremtidens største sportsbrancher, eftersom der er så mange, der dyrker sporten på verdensplan, og der er rigtig gode penge i den. Det er også derfor, jeg selv håber på at blive god nok til at blive professionel. Det er også en af grundene til at spille i klub. Her har du chancen for at komme ud at deltage i nogle turneringer, og det ser jeg frem til. Foto: Noah Hohn
Oscar Fusager, 13 år: Jeg går meget op i holddelen af holdsport. Det vil sige at have nogle gode venner at spille med. Selvom jeg kun har spillet i cirka et år, håber jeg på, at vi i fremtiden kan komme ud og spille nogle turneringer. Udover at spille turneringer med vores esportshold er det fedt at komme ud at møde nogle nye spillere og lærer dem at kende. Jeg har helt klart tænkt mig at afprøve mine evner på den professionelle scene. Jeg kan rigtig godt lide den kemi, vi har på vores esportshold, og den håber jeg også på at kunne bringe videre. Det er også derfor, jeg tror, at esport vil blive en af de største sportsgrene nogensinde. Foto: Noah Hohn
Frej Byskov, 13 år: I det ene år, jeg har spillet, har jeg fået mange nye venner. Det er nok også en af de store motivationer til at fortsætte med at spille, nemlig at jeg vokser med mit hold. Det er kun et plus, at vi har et så godt fællesskab på vores hold. Jeg håber virkelig, at eksporten bliver mere kendt, og sådan ser det da også ud. Der er jo altid meget i medierne om esport. .Jeg håber også på en dag at deltage på den professionelle scene. Det kunne være så fedt at spille videospil og få løn for det. Foto: Noah Hohn
Aviaja Hjort, 11 år: Jeg synes, det er sejt at spille esport. Det er også derfor, jeg gerne vil blive bedre, og jeg har forbedret mig, siden jeg startede for cirka tre måneder siden. Selvom jeg ikke har lyst til at spille professionelt, synes jeg, det er mega fedt at træne og forbedre mig. Jeg ved ikke om, esport er kommet for at blive. Jeg tror, det er lidt tidligt at sige endnu, men jeg tror, sporten kommer til at klare sig godt. Men det er fedt at spille her i Jelling. Vi har nemlig et godt fællesskab i klubben, og der er altid plads til forbedring. Foto: Noah Hohn
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce