Annonce
Kerteminde Ugeavis

Det store hædringsarrangement blev aflyst: Se hvilke ildsjæle, der alligevel fik et håndtryk af borgmesteren

Ida Nørregaard Jensen fra Munkebo Svømmeklub har det seneste år hjembragt så mange medaljer, at hun forleden fik kommunale skulderklap fra formand for folkeoplysningsudvalget Erling Knudsen (tv), borgmester Kasper Ejsing Olesen, formand for kultur - og fritidsudvalget Hans Luunbjerg og chef for Kultur og Fritid,   Christian Barding. Privatfoto
Det frivillige foreningsliv i Kerteminde Kommune blev i år hædret på en helt anden måde end hidtil.
Annonce

Nordøstfyn: Normalt hædrer Kerteminde Kommune det frivillige foreningsliv og dets bedrifter ved et stort arrangement med mange fremmødte.

Da en aggressiv corona-virus stadig vimser omkring i krogene og er stopklods for større forsamlinger, kunne det traditionelle arrangement ikke gennemføres i år. Men Frivilligcentret i kommunen, som plejer at være arrangør, ønskede stadig at sætte fokus på frivilligheden ved at foretage de traditionelle kåringer.

- Vi var i tvivl om, om vi skulle gøre det i år, men valgte alligevel at tage kontakt til foreningerne for at høre, hvad de synes, fortæller Jens Gantriis, der er leder af Frivilligcenter Kerteminde.

Tilbagemeldingerne var, at der var et klart flertal for, at det var dejligt, hvis Kerteminde Kommune gjorde noget. Så det gjorde den og bad derfor de foreninger, der har medlemmer, der siden sidste efterår har vundet medaljer om at sende navnene, så de mange sportsudøvere fik kommunens godt-gået-skulderklap.

Annonce

Små arrangementer

Derfor mødtes borgmester Kasper Ejsing Olesen (S), formand for kultur - og fritidsudvalget, Hans Luunbjerg (V), formand for folkeoplysningsudvalget, Erling Knudsen og chef for kultur og fritid i Kerteminde Kommune, Christian Barding sammen med Jens Gantriis fra Frivilligcentret  forleden med de sportsfolk, der skulle hædres.

Langeskov Bordtennis

Først var det i Langeskov Idrætscenter, hvor medlemmer fra Langeskov Tennis, Langeskov Bordtennis og Langeskov Badminton skulle hædres.


Nu håber jeg, at vi kan holde et brag af en fest næste år.

Jens Gantriis, formand for Frivilligcenter Kerteminde


De tre sportsklubber kom i tre grupper og blev hædret, fik et imaginært håndtryk af borgmesteren og fik lov til at sidde lidt ned og tale med de fremmødte fra kommunen over chips og sodavand.

Bagefter gik turen til rådhussalen i Kerteminde, hvor Munkebo Svømmeklub, Kerteminde Civile Hundeførerforening og Kerteminde Vandskiklub blev hædret på samme måde.

Årets hæder går til

Langeskov Badminton

Amalie Carlsen:

Sølv i damesingle U13 C ved Fynsk mesterskab

Emil Cordt:

Guld i Herresingle U13 C og Sølv Herredouble U13 B ved Fynsk mesterskab

Mathilde H. Jørgensen:

Sølv i damesingle U13 D ved Fynsk mesterskab

Nikolaj Nielsen:

Bronze i herresingle i U15 C ved Fynsk mesterskab

Sara Mizrachi-Hansen:

Sølv i damesingle U17/U19 A og Guld i damedouble ved Fyns mesterskab

Viktor Nielsen:

Sølv Herredouble U13 B ved Fynsk mesterskab

Langeskov Bordtennis

Henrik Bækkelund : DGI Landsmesterskab og Fynske mesterskaber

Sølv – holdturnering klasse 2-rækken

Guld - Herre klasse 2 double

Guld - 40 A double

Guld – klasse 2 single

Bronze – 40 A Single

Kenneth Andersen :

Bronze – klasse 4 double ved Fynske mesterskaber

Kim Nielsen:

DGI Landsmesterskab og Fynske mesterskaber

Sølv – holdturnering klasse 2 - rækken

Sølv – Veteran 50 A single

Bronze – Klasse 3 Single

Kim Palbom:

Bronze – klasse 4 double ved Fynske mesterskaber

Ulrik Jensen :

Fynske mesterskaber og DGI Landsmesterskaber

Sølv – 40 A single

Sølv – holdturnering klasse 2 – rækken

Guld - Herre klasse 2 double

Guld – 40 A double

Bronze – herre klasse 2 single

Valdemar Dalby:

Guld – Junior D single ved Fynske mesterskaber

Langeskov Tennis:

Grith Magle Pedersen:

Bronze – Fynmesterskaber veteran indendørs – mixdouble 30+

Jens Dahl Hansen:

Guld – Fynsmesterskaber Veteran indendørs – herresingle 60+

Jonas Wallstrøm:

Guld – Fynsmesterskaberne veteran indendørs – herredouble 40+

Sølv - Fynmesterskaber indendørs – herre A-række

Bronze – Fynsmesterskaber veteran indendørs – mixdouble 30+

Bronze – Danmarksmesterskaberne skumtennis – herresingle

Marius Wallstrøm:

Sølv - Danmarksmesterskaberne skumtennis – U16

Mette Temmesen:

Sølv - Fynmesterskaber indendørs - dame motion double

Bronze - Fynmesterskaber indendørs - dame motion

Thea Wallstrøm:

Guld - Fynmesterskaber indendørs – U12 pigedouble

Kerteminde Hundeførerforening:

Lillian Nielsen:

Fynmesterskabet i Hundeføring i B klassen

Thorvald Larsen:

Fynmesterskabet i Hundeføring i E klassen

Munkebo Svømmeklub

Ida Nørregaard Jensen:

DGI Fynsmesterskabet i svømning

Guld - i 200 meter ryg

Bronze - i 200 meter Fri

Bronze - i 100 meter ryg

Kerteminde Vandski

Clara Markøw:

Sølv – U12 slalom ved DM 2020

Sølv – U12 trick ved DM 2020

Bronze – klubkonkurrencen ved DM 2020

Clara Dyhr Larsen:

Guld – U14 Slalom ved DM 2020 Guld – U14 trick ved DM 2020

Guld – U14 hop ved DM 2020 Guld – U14 kombineret ved DM 2020

Bronze – Klubkonkurrencen ved DM 2020

Claus Ernst Nielsen:

Guld i 55+ trick ved DM 2020

Bronze i klubkonkurrencen ved DM 2020

Gustav Rybka Ungermand:

Guld - U12 slalom ved DM 2020

Bronze - klubkonkurrence ved DM 2020

Ib Trier Pedersen:

Sølv i 65+ trick ved DM 2020

Bronze i 65+ slalom ved DM 2020

Bronze i klubkonkurrencen ved DM 2020

Martin Rybka Ungermand:

Guld i 35+trick ved DM 2020

Guld i 35+ hop ved DM 2020

Guld i 35+ kombineret Ved DM 2020

Bronze i 35+ slalom ved DM 2020

Bronze i klubkonkurrencen ved DM 2020

Petra Løgstrup Bro:

Bronze – U12 Slalom ved DM 2020

Bronze – U12 trick ved DM 2020

Bronze – klubkonkurrence ved DM 2020

Thalia Iuel:

Guld – U17 Slalom ved DM 2020 Bronze – Klubkonkurrencen ved DM 2020

Tue Ernst Nielsen:

Guld i U21 trick ved DM 2020

Guld i U21 kombineret ved DM 2020

Guld i open Herre trick ved DM 2020

Guld i open Herre kombineret ved DM 2020

Sølv i U21 Slalom ved DM 2020

Sølv i U21 hop ved DM 2020

Sølv i open Herre hop ved DM 2020

Bronze i klubkonkurrencen DM 2020

- Jeg har efterfølgende fået mails fra foreningerne, der fortæller, at de var rigtige glade for, at vi valgte denne løsning, fortæller Jens Gantriis og understreger, at alle corona-restriktioner naturligvis blev overholdt ved arrangementerne.

Langeskov Badminton
Annonce

Anerkendelse er vigtigt

Formanden for frivilligcentret mener også, at det er vigtigt, at de medlemmer i foreningerne, der har vundet hæder, også får borgmesterens anerkendelse af deres bedrifter.

- Det betyder noget for de unge mennesker.

Normalt plejer der at være en stak af medaljevindere, men da samfundet lukkede ned i marts, har mængden af større stævner været begrænset siden sidste efterår, hvor der sidst var hædringsarrangement.

- Nu håber jeg, at vi kan holde et brag af en fest næste år, fastslår lederen af frivilligcentret.

Kerteminde Vandskiklub
Kerteminde Civile Huneførerforening

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce