Annonce
Ugeavisen Kolding

Byg for enhver pris?

Læserbrev: Så skete det igen. Endnu en afgørelse i Planklagenævnet faldt ikke ud til kommunens fordel. Nu er det boligbyggeriet ved Stadionvej, som er ulovligt, fordi der er indregnet et grønt areal, som ikke må indregnes. For noget tid siden var det PFA’s boligtårne på Skamlingsvejen, hvor lokalplanen blev dømt ugyldig.

Der bliver bygget meget i Kolding Kommune for tiden. Meget af det er heldigvis godt byggeri, hvor der virkelig er tænkt over tingene, men en del er efterhånden også bare byggeri uden sammenhæng og plan. Der bliver bygget for enhver pris uden tanke på sammenhæng, parkeringspladser, natur og miljø og trafikudfordringer.


Annonce

Der bliver bygget for enhver pris uden tanke på sammenhæng, parkeringspladser, natur og miljø og trafikudfordringer.


Eksemplerne på manglende sammenhæng i byggeriet i Kolding er efterhånden mange. Ny Jernbanegade uden cykelsti, nyt pædagogseminarium ved siden af universitet uden at tænke på parkering og trafik, og mange dispensationer fra lokalplaner er desværre blevet normalt.

Jeg savner en større sammenhæng i vores byggeri. Vi har en masse grunde, der er meget værd, og som har en enorm værdi for vores by. Der er brug for visioner, brug for at slå koldt vand i blodet og vente på de rigtige investorer. Der skal ikke dispenseres bare for at bygge. Vi skal skabe en sammenhæng, så vores gamle midtby får et løft, så vi sikrer, at der er parkeringspladser når vi bygger, at der er gode cykelstier, grønne områder, og trafik der hænger sammen. Vi skal turde bygge visionært og bæredygtigt, så vi har en by og kommune med sammenhæng.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Kolding

Stadion til hjørnespark

Annonce
Annonce
Ugeavisen Kolding

Kolding IF præsenterer endnu en ny spiller

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Kolding

Veninder står bag ny festival i Kolding: Det er lidt en fordom, at klassisk musik er noget højkulturelt

Ugeavisen Kolding

Haveklumme: Planter med dyrenavne - Hestemynte

Ugeavisen Kolding

Et blik tilbage på livet i midtbyen: Akseltorv var stedet, hvor varer blev solgt fra vogn

Ugeavisen Kolding

Hotel mangler personale og må sige nej til arrangementer: I juni mistede vi omsætning for en kvart million

Ugeavisen Kolding

Restaurant mangler personale og har valgt at tage konsekvensen: Nu holder vi lukket to dage om ugen

Ugeavisen Kolding

Iværsættereventyret fik en svær start: Nu håber Magnus snart at kunne leve af grøntsagsdyrkning uden jord

Ugeavisen Kolding

Madvogn fik sur smiley

Ugeavisen Kolding

Brændkjærhallen får en ny måltavle

Ugeavisen Kolding

Graffitibølle risikerer fængselsstraf: Tiltalt for hærværk på byggematadors ejendom

Ugeavisen Kolding

18-årige Emma åbner sin egen blomsterbutik i Kolding

Ugeavisen Kolding

Lav isskulpturer på Skamlingsbanken

Ugeavisen Kolding

Så er programmet for Stella Polaris klar

Ugeavisen Kolding

Fritidsjobbere i Kolding havde for lange vagter

Ugeavisen Kolding

Danmarks tredjestørste vingård blev sat til salg i Kolding: Nu har den fået nye ejere

Ugeavisen Kolding

Kunstmarked kommer til Koldinghus

Ugeavisen Kolding

De resterende p-pladser i Borchs Gård åbner

Ugeavisen Kolding

Martin Hein fra Kolding bliver dansk landechef

Ugeavisen Kolding

Tilskuerne får lov at komme til DM i ridebanespringning

Ugeavisen Kolding

Haveklumme: De sjove plantenavne - Sommerfuglebusk

Ugeavisen Kolding

Et blik tilbage på livet i midtbyen: Østergade var Koldings første gågade

Ugeavisen Kolding

De modne og umodne bær

Annonce